Czakry. Czym są i jaką pełnią rolę

Anna S | 12 czerwca 2013

flickr.com

flickr.com

Czakry są to centra psychoenergetyczne. Każdy z nas posiada 7 głównych czakr, które zajmują się rozprowadzaniem energii w ciele człowieka. Zharmonizowane funkcjonowanie czakr sprawia, że nasze ciało fizyczne i psychika prawidłowo działają, co odczuwamy w codziennych sytuacjach.

Wszystkie czakry są tak samo ważne, nie ma mniej istotnych i lepszych. Mając zamknięte niższe czakry i skupiając się na tych wysokich- nasze codzienne działania będą zaburzone. Powinniśmy pamiętać, że żyjemy na Ziemi, czyli „tu i teraz”, w materii i pośród materii, a szczęście w tym obszarze zapewniają nam prawidłowo funkcjonujące niższe czakry. Ignorując je, czy lekceważąc zaczynamy „bujać w obłokach”, czyli odrywać się od ziemi i pogrążać w nierzeczywistych światach, marzeniach. Prowadzi to często do zaniedbania rodziny, pracy, czy zdrowia, kiedy to codzienność staje się ciężarem, który trudno udźwignąć w prozie dnia.

Każda z czakr odpowiada za inny obszar działania i pełni inne funkcje:

czakra podstawy (korzenia): u podstawy kręgosłupa między odbytem a genitaliami, posiada kolor czerwony

funkcje: budowa własnej egzystencji, zabezpieczenie materialne, fundament życiowy, zdrowie i pewność siebie

Jak można pobudzić czakrę podstawy? Medytacje ze słońcem i ziemią, rozwijanie poczucia bezpieczeństwa, kontakt z ziemią

Harmonijnie funkcjonująca czakra podstawy zapewnia poczucie szczęścia i spełnienia, sprawia, że czujemy się silni, wypełnia nas spokój, czerpiemy satysfakcję z wykonywanej pracy, bo osiągamy sukcesy w obszarze zawodowym. Jeśli praca czakry podstawy jest zaburzona to czujemy strach przed życiem, nie mamy poczucia bezpieczeństwa, nie chce nam się żyć, bo mamy wrażenie, że o wszystko musimy walczyć, w szczególności w obszarze materii. Często chorujemy.

czakra sakralna (krzyżowa): dwa palce poniżej pępka, kolor pomarańczowy

funkcje: relacje międzyludzkie, przepływ uczuć, satysfakcjonujący seks

Jak można pobudzić czakrę sakralną? Stosunki seksualne, rozwijanie kontaktu z ludźmi, kontakt z wodą

Harmonijnie funkcjonująca czakra sakralna zapewnia kreatywność w życiu i twórczą ekspresję. Człowiek odnosi się z życzliwością do innych ludzi, nawiązuje dobre relacje z przeciwną płcią i odczuwa zadowolenie s seksu.

Jeśli praca czakry sakralnej jest zaburzona to czujemy wewnętrzne rozdygotanie, ciągłą niepewność. Cierpimy na poczucie niskiej wartości. Za wszelką cenę dążymy do zaspokojenia potrzeb materialnych. Seks nie sprawia nam przyjemności, ale najczęściej jesteśmy oziębli, cierpimy na impotencję. Można również przejawiać tendencje do manipulowania innymi osobami, w tym partnerem. Nie ufamy innym ludziom.

czakra splotu słonecznego: na wysokości splotu słonecznego, czyli nad pępkiem, kolor żółty

funkcje: centrum siły i witalności, przekonań o świecie i ludziach, wymiana: dawanie i branie

Jak można pobudzić czakrę splotu słonecznego? akceptowanie siebie takim jakim się jest

Harmonijnie funkcjonująca czakra zapewnia odczuwanie radości życiowej, proste realizowanie marzeń i wyznaczonych celów. Daje nam siłę wewnętrzną, akceptację i docenianie siebie, a w rezultacie pełne zadowolenie ze swojego życia.

Jeśli praca czakry splotu słonecznego jest zaburzona odczuwamy brak równowagi emocjonalnej i harmonii, co objawia się nadmierną nerwowością i poczuciem nieustannej kontroli siebie i innych ludzi. Patrzenie na świat przez pryzmat ego. Ludziom wciąż mało, bo czują ciągłą biedę, niedobór i pragną więcej i więcej.

Splot słoneczny pełni istotną rolę w kształtowaniu takich zdolnościach jak telepatia, czy radiestezja.

czakra serca: środek klatki piersiowej, kolor zielony na obrzeżach różowa

funkcje: odczuwanie miłości bezwarunkowej, harmonia w uczuciach, przyjemności, bezwarunkowej miłości

Jak można pobudzić czakrę serca? Otworzyć się na dotyk, wybaczyć i wybaczać

flickr.com

flickr.com

Harmonijnie funkcjonująca czakra serca zapewnia nam zdolność do współodczuwania innych, odczuwania piękna muzyki, natury, sztuki, czyli tych sfer, które odbieramy sercem, czyli wywołują w nas odczucia. Zwana „bramą duszy”.

Jeśli praca czakry serca jest zaburzona nic nam nie sprawia przyjemności, nie daje satysfakcji. Z rozbudzeniem i harmonijnym funkcjonowaniem tej czakry powiązane są zdolności jasnowidzenia.

czakra gardła: tarczyca, kolor błękitny

funkcje: komunikowanie się, wyrażanie swoich myśli, wyobraźnia, intelekt

Jak można pobudzić czakrę gardła? Słuchać siebie, realizować się twórczo poprzez sztukę, muzykę, taniec.

Harmonijnie funkcjonująca czakra gardła zapewnia nam zrozumienie procesów i zdarzeń, które nas otaczają, czyli do pełnej akceptacji świata.

Z rozbudzeniem i harmonijnym funkcjonowaniem tej czakry powiązane są zdolności jasnosłyszenia (słyszenie swojego wewnętrznego głosu).

Jeśli praca czakry gardła jest zaburzona czujemy przygniatanie i ciężar oraz chaos w myślach nad którym z trudem, albo wcale panujemy.

czakra trzeciego oka: środek czoła miejsce między brwiami, kolor indygo

funkcje: postrzeganie rzeczywistości niematerialnej, siła woli, uporządkowanie emocji i myśli

Jak można pobudzić czakrę trzeciego oka? Stosując wizualizacje, afirmacje,

Harmonijnie funkcjonująca czakra trzeciego oka daje nam wewnętrzną mądrość, intuicję i zdolności parapsychiczne, a otwarte trzecie oko pozwala postrzegać np. świat astralny, aurę. Z rozbudzeniem i harmonijnym funkcjonowaniem tej czakry powiązane są bowiem zdolności jasnowidzenia.

Jeśli praca czakry trzeciego oka jest zaburzona czujemy napięcie mentalne, trudności w nauce i logicznym myśleniu,

czakra korony:  czubek głowy, kolor fioletowy, biały

funkcje: stan nirwany, zjednoczenie ze świadomością kosmiczną

Jak można pobudzić czakrę korony ? Dźwięk OM, cisza, góry

Harmonijnie funkcjonująca czakra korony zapewnia nam doświadczenie jedności z Bogiem (oświecenie). Jest siedzibą duszy.

Jeśli praca czakry korony jest zaburzona czujemy brak zainteresowania duchowością, kierowanie się w życiu wyłącznie rozumem, nie rozumiemy abstrakcji.


Dodaj komentarz