Czarodzielnica

Anna S | 29 kwietnia 2016

ognisko

Ostatnia noc kwietnia. Popularna i znana na świecie jako Beltaine. Noc magiczna w której zacierały się granice pomiędzy światem widzialnym a niewidzialnym. W słowiańskiej tradycji znana jako Czarodzielnica. Radosna i magiczna noc z 30 kwietnia na 1 maja, w którą pali się ogniska, tańczy i czaruje.

Noc sprzyja miłości i odprawianiu rytuałów mających zapewnić urodzaj plonów, zdrowie zwierząt i ludzi. Mało kto dzisiaj obchodzi Czarodzielnicę, chociaż w kręgach pogańskich święto również dzisiaj jest kultywowane. Wierzono, że w tę magiczną noc zaciera się granica pomiędzy światami. Można spotkać wszelkie demony, rusałki, południce, utopce, boginki i inne „stwory”.

W tę wyjątkową noc młode kobiety zaplatały wianki. Uczestnicy śpiewali, tańczyli oraz jedli. Kapłani wrzucali do ognisk zioła i grzybki, które powodowały odurzenie, które z kolei często wywoływły wizje. Ognisko zawsze mocno dymiło,wydzielając bardzo silne zapachy. Dym chronił przed negatywną energią, urokami oraz mocą czarownic i innych złych bytów. Chętnie skakano przez ogień, co zapewniało szybkie znalezienie miłości. Skakanie przez ognisko w parach zapewniało „przeskakującym”szybkie i udane małżeństwo.
Z ogniska zabierano również węgielki i następnie rozpalono nimi ogień w domu, co oczyszczało energię oraz zapewniało ochronę w domu.
Oddawano cześć bogom, zwłaszcza Welesowi i Mokosz. Weles był władcą zaświatów, a Mokosz opiekunką Ziemi, seksu i urodzaju.

czas na rytuały miłosne

Czarodzielnica jest idealną nocą na wszelkie rytuały miłosne

  • na przywołanie miłości
  • na wzmocnienie istniejącego uczucia

Idealne będą wszystkie rytuały, które:

  • odprawiamy na świeżym powietrzu (najlepiej przy ognisku)
  • do których wykorzystujemy kwiaty i zioła (jest to również święto kwiatów)
  • w których wykorzystujemy kolor czerwony (kolor ognia i miłości) oraz zielony (kolor roślin)

Słowniczek nazw
kwiecień- łżykwiat
maj- trawień
uboże- duch opiekujący się domem, któremu zostawiano na talerzykach jedzenie bądź picie
boginki- złośliwe demony natury, najczęściej kobiety, które popełniły samobójstwo, dzieciobójstwo albo zmarłe podczas porodu.
Raróg- demon ognia


Dodaj komentarz