Czym jest enneagram?

Anna S | 21 listopada 2013

flickr.com

flickr.com

Słowo enneagram wywodzi się z greki, a powiązany jest z takimi osobami jak Pitagoras, Dante, Gurdżijew. Obecnie opisuje on system badania osobowości bazujący na dziewięciu typach osobowości człowieka. Podstawą jest tutaj założenie, że każdy człowiek ma jedną cechę osobowości, która jest tą główną i dominującą na co dzień.

Objawia się ona w codziennych nawykach, zachowaniach. Jej sposób przejawiania się ma źródło w dzieciństwie, opiera się więc na starych, często nieświadomych wzorcach. Enneagram opisuje i wskazuje jak się od nich uwolnić, jak je przetransformować. Pozwala na głębsze poznanie prawdy o sobie jak i zrozumienie zachowań innych ludzi.

9 mechanizmów psychicznych

Każda sytuacja w której musimy podjąć decyzję, sprawia, że w naszym umyśle pojawiają się różne możliwości wyboru. W zależności od tego jaką opcję wybierzemy, to będzie ona świadczyć o naszym dominującym aspekcie osobowości. Może być 9 osób z których każda ma taki sam problem, ale każdy podejdzie do niego inaczej.

Załóżmy, że postanowiłeś zaprosić dziewczynę do kina. W momencie pojawienia się tej myśli w twojej głowie ścierają się różne koncepcje:

1. Muszę kupić bilet, zawsze tak postępuję (przestrzeganie norm)

2. Wybiorę niebanalny i wyjątkowy film (kreatywność)

3. Ona na pewno doceni moją propozycję, to że mi na niej zależy (zwracanie na siebie uwagi)

4. Ok, postanowione. Zaraz do niej zadzwonię i ustalimy szczegóły (zdecydowane decyzje)

5. Na jaki film się wybrać? Wybór jest ogromny (wątpliwości)

6. To przecież nieistotne jaki film wybiorę, najważniejsze, że spędzimy ten czas razem (potrzeba radości i nowych doznań)

7. Wyjście do kina ma jakiś cel, sprawi, że nasza znajomość posunie się do przodu.(użyteczność)

8. Hmm, nie mam pojęcia czy kupić ten bilet, bo przecież ona mogła już widzieć ten film (analizowanie, racjonalizm)

9. Muszę to spokojnie przemyśleć, po co się gorączkować (harmonia)

Te głosy spierają się w nas, natomiast my sami wybieramy  jeden z nich. Jest on zazwyczaj „głosem”, który wydaje nam się najlepszy z możliwych i którego słuchamy najczęściej w życiu. Jest on związany z naszym własnym system wartości, który został ukształtowany już w dzieciństwie w różnych sytuacjach społecznych. Jest więc pewnym schematem, którym się posługujemy, ponieważ sprawdził się już wielokrotnie w przeszłości i dzięki któremu czujemy się bezpiecznie. Stosujemy go nieświadomie, na zasadzie nawyku. Sprawia to, że nasza percepcja postrzegania świata jest ograniczona.

W enneagram wpisują się różne typy osobowości o ściśle wykształconych nawykach i sposobach postępowania w życiu. Jednak enneagram dopuszcza możliwości zmiany w percepcji postrzegania świata. Nazywa się to fachowo jakościami zmiennymi i nosi nazwę skrzydła. Każdy z nas niekoniecznie musi odnaleźć się w jednym z głównych dziewięciu typów osobowości. Zazwyczaj mamy jeden typ podstawowy oraz poboczne, które są zależne od konkretnej sytuacji (czy czujemy się bezpiecznie, czy przeżywamy stres, silne emocje itp.). Najbliżej typu podstawowego znajduje się typ sąsiedni (skrzydło).

Jeśli rozpoznasz swoją podstawową cechę to możesz się zmieniać

Po co ją transformować? Bo przez podstawową cechę przejawia się ego, które jak wiadomo przemawia poprzez stare wzorce i schematy (nabyte jeszcze w dzieciństwie). Teraz masz już 30, czy 40 lat a wzorce masz cały czas z dzieciństwa. Są one nieuświadomione, mechaniczne więc nie masz na nie nie wpływu i kierują one twoim życiem. A przecież chodzi o to, żebyś ty sama kierowała nim świadomie, w oparciu o własne i dojrzałe potrzeby, o swoje prawdziwe Ja.


Dodaj komentarz