Enneagram. Podstawowe typy. Dwójka, czyli Altruista

Anna S | 02 grudnia 2013

flickr.com

flickr.com

Dwójka jest wyczulona na innych ludzi. Doskonale odbiera ich potrzeby, odczuwa nastroje. Przejmuje się ich emocjami, usiłuje pomagać im, doradzać i opiekować się. Dwójka jest dla innych, oddając im siebie poprzez okazywanie zainteresowania i troski. Dlatego najważniejsze jest dla niej budowanie relacji z innymi ludźmi. Stwarza sytuacje w której chciałaby być kochana, doceniana i potrzebna. Czasami prowadzi to do tego, że jest wykorzystywana przez innych, którzy nadużywają jej „dobrego serca” i zwyczajnie próbują ją wykorzystać.

Dwójka ma problemy z odmawianiem innym, ponieważ obawia się, że inni mogą ją skrytykować, czy źle ocenić. Prowadzi to do sytuacji, że ciężko znosi samotność, czując się wtedy niepotrzebna. Często również zaniedbuje własne potrzeby, starając się za wszelką cenę dopasować do innych ludzi, robiąc wszystko, aby ją lubili. Podstawą takiego zachowania jest okres dzieciństwa, kiedy Dwójka czuła się niekochana oraz nieważna dla innych. Odczuwała brak zainteresowania ze strony ludzi, co doprowadziło ją do wniosków, że skoro inni nie akceptują i nie zauważają jej taką jaką jest naprawdę, to ona musi się zmienić i dostosować do innych.

Dwójka w zasadzie nie pomaga innymi, bo oni tego potrzebują, lecz robi to dla siebie, aby czuć, że „żyje”. Często prowadzi to do tego, że za swoje „usługi” oczekuje wdzięczności i docenienia. Może zacząć wyświadczać wszystkim przysługi, w głębi siebie czując wielką dumę z tego, że jest tak dobra.

Życie z Dwójką może wywoływać u innych frustrację, uczucie „duszenia się” wynikające z możliwości braku decydowania o sobie oraz wyręczania przez nią. Dwójka powinna sobie uzmysłowić, że nie powinna cały czas zajmować się innymi ludźmi, ale myśleć też o sobie. Zdrowy egoizm wcale nie jest zły. Każdy powinien wyrażać swoje zdanie, a nie dostosowywać swoje opinie pod innych ludzi. Dwójka powinna też nauczyć się, aby w miarę możliwości nie przyjmować do siebie krytyki, nie przejmować się czyimiś ocenami. Ile osób tyle różnych opinii, nikt nie jest w stanie sprawić, aby wszyscy go lubili, poważali i kochali. Powinna uświadomić sobie, że jest w takim samym stopniu ważna i wartościowa jak inni ludzie. Nie zaszkodzi, aby Dwójka nauczyła się asertywności, czyli umiała odmawiać oraz wyrażać swoje pragnienia i potrzeby. Powinna zająć się przede wszystkim sobą, zaspokajaniem swoich potrzeb i rozwijaniem własnych zainteresowań.


Dodaj komentarz