Enneagram. Podstawowe typy. Jedynka, czyli „Perfekcjonista”

Anna S | 27 listopada 2013

flickr.com

flickr.com

Rozpoznanie swojego typu podstawowego nie jest prostą sprawą. Możemy odnaleźć się w kilku typach, w każdym znaleźć swoje cechy, które nas charakteryzują.

Rozpoznać swój typ podstawowy to w istocie rozpoznać swoje ego. Warto to uczynić, ponieważ tylko wtedy będziesz mogła się zmienić. Nawyki i zachowania, które widzimy w tym jak postępujemy na co dzień, wypływają z nieświadomych motywacji, a te z kolei mają swoje źródło w dzieciństwie.

Samoświadomość sprawia, że sami kierujemy swoim życiem, mamy na nie wpływ, rozwijamy się, a stare wzorce i schematy przestają decydować o naszym zachowaniu.

Jedynka („Perfekcjonista”)

To pierwszy z typów,które opisuje enneagram. Pedantyczny, zorganizowany. Lubi działać schematycznie. Wszystko w domu ma na swoim miejscu, nie znosi zmiany w nawykach. Bardzo drobiazgowy, wszystko musi mieć jak najlepiej ustalone i dopracowane. Niebywale zdyscyplinowany, a przy tym słowny. Czyni tak, ponieważ panicznie boi się popełnić jakikolwiek błąd. Ważne jest dla niego jak odbiera go otoczenie. W oczach innych ludzi pragnie uchodzić za ideał. Do życia podchodzi więc dość surowo, zazwyczaj przestrzegając reguł i zasad moralnych. W stosunku do siebie, jak i do innych osób bardzo wymagający. Jednak gdy napotyka się z sytuacjami, że ludzie łamią zasady to stara się być opanowany i za wszelką cenę zapanować nad gniewem. Nie okazuje emocji i nie jest spontaniczny (to jego tzw. mechanizm obronny).

Cechy te mają źródło w nieświadomym pragnieniu jakim jest dążenie do doskonałości, a to z kolei wzięło się z dzieciństwa, kiedy wpojono mu, że spontaniczne, czy „nieprzyzwoite” zachowanie jest czymś złym, za co ponosimy karę.

Ponieważ nie wyrzuca na zewnątrz emocji, a może ich też na stałe stłumić, dlatego ma problem z nadmiarem gniewu i złości.

Denerwuje go niedoskonałość własna oraz innych ludzi. Jedynka powinna zaakceptować fakt, że inni ludzie nie są doskonali. Zaaprobować, że nie wszystko i nie wszystkich da się zmienić.

Jedynki są najczęściej bardzo uprzejme. Nie oznacza, że nie czują złości. Po prostu ją w sobie tłumią, bo przecież nie wypada jej wyjawić. W związku z tym nieustannie oceniają innych ludzi wartościując ich opinie i postępowanie w kategoriach dobre i złe, białe i czarne.

Dobrze aby Jedynka spróbowała zaakceptować, że nie musi być ideałem, ze ma prawo do błędów, do bycia niegrzeczną. Uświadomić sobie, że na miłość nie trzeba zasłużyć poprzez czyny, czy słowa, bo kocha się za nic. Jedynka powinna jak najczęściej relaksować się, aby rozluźnić napięcie psychiczne, co poskutkuje tym, że zacznie się więcej uśmiechać.

Jedynka ma wiele zalet, których nie można bagatelizować. Należy do nich obiektywizm, oraz poczucie sprawiedliwości, ważniejsze nawet niż osobiste korzyści, czy zysk.

Jedynki mają duży potencjał. Aby go mogły w pełni wykorzystywać powinny „wyluzować”, odpoczywać, odpuścić sobie sztywne trzymanie się reguł i norm. Czasami powinny tez zezłościć się, czy wybuchnąć gniewem, czyli okazywać swoje emocje. Jeśli tylko zauważą w sobie chęć krytykowania siebie, bądź innych, powinny to przyjąć z uśmiechem. Dla Jedynki jest ważne, aby nauczyła się radości życia, czerpania z przyjemności. Pozwalała sobie na robienie tego co chce mówiąc: chcę to zrobić, a nie: muszę to zrobić.


Dodaj komentarz