Hipnoza. W czym może pomóc?

Anna S | 07 czerwca 2013

flickr.com

flickr.com

Hipnoza pozwala na pozbycie się nałogów, problemów seksualnych, stanów lękowych, czy traum mających swe źródło w przeszłości. Umożliwia redukcję stresu, jak również wzmacnia poczucie własnej wartości. Czym jest hipnoza i jak wygląda seans hipnotyczny?

Hipnoza, zwana często „sztucznym snem”- to odmienny stan świadomości w którym nasz umysł staje się bardzo podatny na sugestie. Istnieje wiele mitów dotyczących hipnozy. Sporo osób myśli, że jest ona niebezpieczna, ponieważ hipnotyzer może nakłonić klienta do robienia różnych dziwnych i nieprzyzwoitych rzeczy. Takie pojmowanie hipnozy wielu ludzi zapamiętało ze scen filmowych i tzw. hipnozy scenicznej, kiedy hipnotyzer monotonnym głosem, albo wahadłem wprowadza daną osobę w głęboki trans, a ona często mówi, czy robi szokujące rzeczy, których później wcale nie pamięta, albo się wstydzi. Warto wiedzieć, że jest to pewnego rodzaju pokaz, rodzaj show, który z prawdziwą hipnozą terapeutyczną ma niewiele wspólnego. Osoba zahipnotyzowana nie zrobi bowiem nic, co jest sprzeczne z jej normami etycznymi i co naruszy jej kodeks moralny. Posiada więc w dużym stopniu kontrolę, dzięki której nie jest bezwolna, zmanipulowana.

Podatność na hipnozę

Prawie każdy kto styka się z hipnozą jest na początku przekonany, że kogo jak kogo, ale jego to na pewno nikt nie zdoła zahipnotyzować. Takie podejście może brać się z przekonania, że hipnozie ulegają tylko osoby o słabej psychice. Jednak w rzeczywistości jest odwrotnie. Ktoś pewny siebie łatwiej podda się sugestii hipnotycznej, ponieważ nie odczuwa aż takiego strachu przed nieznanymi sytuacjami.

Wprawdzie każdy człowiek charakteryzuje się różną podatnością na hipnozę, jedni ulegną jej szybciej, inni z trudem, ale każdego (o ile tylko wyrazi na to zgodę) można wprowadzić w stan odmiennej świadomości. Wymaga to jednak od klienta zaufania do hipnotyzera, a od hipnotyzera odpowiedniego doświadczenia i umiejętności.

Po co poddajemy się hipnozie?

Hipnozę wykorzystują terapeuci i lekarze. Zawsze przed seansem przeprowadzany jest wywiad z klientem. Pozwala to zdiagnozować np. lęki osoby, co umożliwi hipnotyzerowi dobór odpowiednich słów, które najlepiej do niej „trafią”, albo uniknięcie pewnych sformułowań, które źle kojarzą się pacjentowi. Przykładowo, jeśli osoba cierpi na lęk przed wodą, a hipnotyzer chce ją wprowadzić w stan głębokiej relaksacji- to nie może mu zasugerować, że znajduje się nad morzem, gdzie czuje się bezpieczny i szczęśliwy.

Jeśli cierpimy na jakieś fobie np. lęk przed pająkami, klaustrofobię, albo mamy nałogi, których chcemy się pozbyć- wówczas hipnoza jest bardzo przydatnym narzędziem, które umożliwia nam rzucenie nałogu, albo pozbycie się fobii.

Jeśli jesteśmy chorobliwie nieśmiali, co utrudnia nam kontakty w każdej dziedzinie życia, również możemy poddać się hipnozie, a dzięki przekazanym w trakcie hipnozy sugestiom, staniemy się bardziej śmiali i zyskamy większą pewność siebie, czy poczucie własnej wartości.

Hipnoza znajduje również zastosowanie w przypadku problemów w związkach, w szczególności w pozbywaniu się problemów seksualnych.

Hipnozę stosuje się również w leczeniu zaburzeń odżywania, przy bezsenności, czy depresji. Wszystkie te lęki mają bowiem swoje źródło w umyśle, wystarczy więc „przekonać go”, że jest inaczej, abyśmy mogli w pełni cieszyć się życiem bez nałogów, bez lęków, czy smutku.

Jak wygląda hipnoza

flickr.com

flickr.com

Na początku hipnotyzer wprowadza pacjenta w trans, co trwa przeważnie około 20 minut. Robi to techniką wizualizacji, starając się wprowadzić osobę w stan głębokiego relaksu. Stosuje tutaj np. metodę odliczania, czy wchodzenia po schodach. Po zakończeniu seansu, technika odliczania, czy schodów pozwala na szybkie „wybudzenie” klienta.

Długość przebywania w hipnozie zależy od indywidualnego seansu, od klienta i jego potrzeb, od tego jak rozwinie się sytuacja. Podczas seansu hipnotyzer wprowadza określone sugestie hipnotyczne. Przykładowo jeśli pacjent cierpi na lęk wysokości to terapia polega na podaniu klientowi takich sugestii, które pozbawią go tęgo lęku i sprawią, że wysokość nie będzie w jego umyśle wywoływała strachu i poczucia zagrożenia.

Po wprowadzeniu odpowiednich sugestii, hipnotyzer wyprowadza pacjenta z transu, co jest zdecydowanie łatwiejsze niż wprowadzenie w trans. Jeśli pacjent się nie wybudzi to hipnoza samoczynnie przechodzi w sen, z którego sami bez problemu i w odpowiednim czasie się obudzimy.

Czy hipnoza jest bezpieczna?

Sama technika jest bezpieczna. W rękach nieupoważnionej, albo lekkomyślnej osoby może jednak wywołać negatywne skutki. Zanim poddasz się hipnozie- sprawdź dobrze kwalifikacje hipnotyzera, z którego usług chcesz skorzystać. Tutaj oprócz twojej motywacji liczą się bowiem umiejętności osoby, która przeprowadza hipnozę. Nie może ona postępować nieetycznie, jak również nie mieć doświadczenia, czy traktować hipnozę w kategoriach dobrej, czy „magicznej” zabawy.

Czasami zdarzają się wyjątkowo cudowne „uzdrowienia”, które pacjenci odczuwają już po jednym seansie. Przechodzi chroniczny ból głowy, jesteśmy pewniejsi siebie, a nawet ze zdziwieniem stwierdzamy, że będąc do tej pory nałogowym palaczem- nagle odrzuca nas od papierosów. Jednak warto mieć świadomość, że hipnoza, jak każda forma terapii, może nie zadziałać natychmiastowo i często trzeba powtarzać seanse po kilka/ kilkanaście razy.


Dodaj komentarz