Huna. Masaż Kahi Loa

Anna S | 24 kwietnia 2013

flickr.com

flickr.com

Huna, zwana wiedzą tajemną, pochodzi z Hawajów. Według niej możemy kształtować rzeczywistość swoimi myślami i przekonaniami. Zrelaksowane ciało to szczęśliwszy, bo pozbawiony blokad umysł. W hunie stworzono wiele technik umożliwiających odprężenie i osiągniecie spokoju. Jedną z nich są masaże. Najbardziej znane hawajskie masaże to lomi-lomi i peloha. Masowanie najczęściej kojarzy nam się z pocieraniem, czy naciskaniem  ciała. Jednak istnieją też zabiegi w których pracuje się na powierzchni skóry, lub nad nią, nie używając przy tym olejków i kremów. Czy taki masaż przynosi efekty? Masaż energetyczny o nazwie kahi-loa, należy do mniej znanych, nie wymaga wielkich umiejętności i wielu godzin praktyki. Jest całkowicie intuicyjny. Zwany masażem żywiołów. Przekazał go  Serge’a Kahili King, który nauczył się go w swojej hawajskiej rodzinie Kahili na wyspie Kauai.

Jak wygląda masaż kahi-loa?

Osoba poddawana masażowi może być całkowicie ubrana, może siedzieć, albo leżeć. Masażysta przed zabiegiem łączy się energetycznie z siłami kosmosu, wszechświata, Matki Ziemi. Prosząc o wsparcie- koncentruje swoją energię (np. poprzez oddech piko-piko). Uspokaja się. Dobrze, żeby oczyścił się poprzez rytuał kala (przebaczenie). Może włączyć relaksacyjną muzykę, która będzie towarzyszyła masażowi.

Masaż związany jest z energiami siedmiu żywiołach takich jak:

Ogień (Ahi)

Woda (Wai)

Wiatr (Makani)

Kamień (Pohaku)

Roślina (La`Au)

Zwierzę (Holoholona)

Człowiek (Kanaka)

Masażysta działa według schematu HAIPULE :

HA – Dawanie energii – Ładowanie i wzmacnianie aury

 I – Werbalizacja – Rozmowa z pacjentem podczas masażu

 PU – Symbolizowanie – Połączenie się z symbolem danego żywiołu

 LE – Ożywianie – Energia przepływająca przez dłonie masażysty

Masażysta przywołuje w określonej kolejności poszczególne energie, starając się wczuć w nie i poprzez płynne ruchy ciała (w szczególności rąk) oddać ich charakter. Może dotykać (ale niekoniecznie) ciała pacjenta. Masażysta zaczyna od głowy, potem schodzi na kark, ręce, plecy, pośladki, kończy na nogach.

W zasadzie może dotykać całego ciała, jest to uzależnione od sfery intymności, jaką posiada pacjent i wzajemnej relacji pomiędzy nimi. Im jest ona bliższa- tym więcej miejsc może dotykać masażysta. Przed kontaktem z danym żywiołem- masażysta powinien uzyskać połączenie z jego energię- prosząc go o wsparcie. Zaczyna od energii ognia, potem przechodzi do wody i wiatru. Przed kontaktem z żywiołami kamienia, rośliny, zwierzęcia i człowieka- każdorazowo pyta osobę co wybiera, kim by chciała być, albo czego potrzebuje i następnie stara się wizualizować i naśladować energię tego żywiołu. Przykładowo, jeśli osoba wybierze energię lwa-to stara się dotykiem i ruchami oddać silny charakter tego zwierzęcia. Pacjent wybiera też osobę, której wsparcia oczekuje.

Czasami kontakt pomiędzy masażystą a pacjentem jest tak doskonały, że rozumieją się bez słów. Pacjent intensywnie odczuwa w ciele energię żywiołów. Przy wietrze czuje powiew, podczas żywiołu zwierzęcia siłę lwa, czy delikatność gazeli. Może nawet wyraźnie widzieć i realnie odczuć poszczególne przedmioty- ich kolory, czy poczuć zapach kwiatów. Wrażenia mogą być bardzo intensywne, co sprawia, że pacjent regeneruje siły i odczuwa w ciele silne połączenie energetyczne z poszczególnymi żywiołami.

Czasami może się zdarzyć, że „przyjdzie” więcej roślin, zwierząt, czy ludzi, niż jedna, którą chciał odczuć pacjent. Niekiedy pojawiają się również inne osoby, niż te które dana osoba chciała przywołać. Ale warto wiedzieć, że wszystko co się dzieje podczas tego masażu, nie podlega prawom rozumu. Dlatego warto po prostu zaakceptować wydarzenia  i otworzyć się na nowe doznania i pozwolić sobie na przepływ uczuć. I wrażeń.

flickr.com

flickr.com

Podobnie jak inne masaże, również kahi loa odpręża i relaksuje. Zarazem wzmacnia, bo pozwala nam na połączenie się z żywiołami. Im wrażliwszy jest pacjent na energie- tym silniej odczuje działanie masażu. W przypadku ludzi, którzy nie odczuwają silnie energii- będzie to tylko relaks i odprężenie, poczucie szczęścia. W przypadku osób, którzy odczuwają energię- doznania mogą być bardzo silne, a niekiedy wręcz mistyczne. W każdym przypadku kahi loa podnosi nasz poziom energii, uwalnia od napięć i pozwala na głęboki i przyjemny relaks. Po masażu nie mamy ochoty od razu wstawać, dlatego dobrze jest poleżeć i nacieszyć się tym błogim stanem.

Cała sesja trwa zazwyczaj około 30-40 minut. Nie ma żadnych przeciwwskazań i ograniczeń w stosowaniu tego zabiegu. Doskonale sprawdza się w pracy z dziećmi, które traktują go jako świetną zabawę i przeważnie nie mają trudności z wyobrażaniem sobie ognia, wiatru, a w szczególności zwierząt.


Dodaj komentarz