Jak wybrać Karty Tarota?

Anna S | 07 sierpnia 2013

flickr.com

flickr.com

Często jest to spory problem dla osób, które pragną wybrać odpowiednie karty dla siebie. Istnieje bowiem bardzo dużo rozmaitych talii. Jak zatem dokonać najwłaściwszego wyboru, jak wybrać najlepszą talię dla siebie?

Zwróć uwagę na Małe Arkana

Nie ma jednoznacznych wskazówek, które mówią, że dla konkretnej osoby najlepsza jest określona talia. Jednak jest kilka istotnych informacji, które dobrze wziąć pod uwagę chcąc zakupić karty Tarota. Każda talia dzieli się na Wielkie Arkana i Małe Arkana. W niektórych taliach obrazki zamieszczone są wyłącznie na Wielkich Arkanach. Można się domyślać, że Małe Arkana na których znajdziesz tylko miecze, pałki, kielichy, czy monety w różnej ilości- będzie na początku trudno zinterpretować. Dlatego warto sprawdzić czy nasza talia na Małych Arkanach ma również ilustracje, które znacznie ułatwią nam odczucie poszczególnej karty.

Które karty dla początkujących, a które dla bardziej zaawansowanych?

Niektóre talie powszechnie uważa się za najlepsze do nauki, ponieważ zawierają uniwersalną i w miarę prostą symbolikę. Do tej kategorii należą karty Ridera Waite’a. Inne popularne talie stworzył Ciro Marchetti: Tarot Snów, Pozłacany Tarot oraz Boski Tarot przemawiają do wielu osób bardzo sugestywnymi i niezwykle pięknymi obrazami. Do każdej talii załączona jest również książeczka z interpretacjami.

Są talie typowo tematyczne stworzone raczej dla kolekcjonerów i klasyczne talie służące do dywinacji. Jeśli chcesz wróżyć, to na początek talie kolekcjonerskie mogą nie okazać się trafnym zakupem. Tarot Kotów, Tarot Wampirów czy Tarot Nastoletnich Czarownic mogą się bardzo spodobać, jeśli jesteś miłośniczką kotów, czy wampirów, ale od strony praktycznej nie jest to raczej najlepszy wybór na początek. Inaczej sprawa wygląda np. z Tarotem Mitologicznym, Celtyckim, czy Anielskim. Jeśli pasjonuje cię mitologia, czy świat aniołów- to te karty pomogą ci w interpretacjach, naprowadzając i dając przydatne wskazówki, których nie dojrzysz w innych taliach.

Są również talie dla profesjonalistów, o okultystycznej i skomplikowanej symbolice. Są wręcz „najeżone” rozmaitymi symbolami, które wprawdzie wyglądają ciekawie i „magicznie”, ale ich nieznajomość nie pomoże ci w dywinacji, a wręcz przeszkodzi. Do takich kart należy z pewnością „Tarot Magów” Suligi, czy Tarot Thotha Aleistera Crowley’a.

Jakość kart

flickr.com

flickr.com

Warto zwrócić uwagę na jakość i rozmiar kart. Są karty cienkie i grubsze. Te cienkie łamią się, czy wyginają co nie jest przyjemne i może być nawet denerwujące. W dodatku ich miękkość powoduje, że dość szybko się niszczą, szczególnie podczas tasowania. Rozmiar kart też ma znaczenie. Karty małe są doskonałe jeśli chcemy nosić je przy sobie np. w torebce. Jednak nie wyglądają tak dobrze jak wielkie karty. Z kolei te największe karty dość ciężko się tasuje. Początkowo trudno utrzymać w dłoni całą talię i tasujemy wolno, a karty wypadają, a nawet bolą ręce. Można się jednak przyzwyczaić. Na początek najbardziej uniwersalne i funkcjonalne będą z pewnością karty średnich rozmiarów. Warto zwrócić uwagę by karty nie miały ostrych krawędzi, które mogłyby przeciąć skórę podczas tasowania, czy rozkładania. Poza tym gładkie karty są przyjemniejsze w dotyku. Podczas tasowania dobrze jest się skupić tylko na wróżeniu, a wszelkie myśli w rodzaju: ale te karty nieprzyjemne w dotyku, czy mnie przypadkiem nie zranią- tylko utrudniają dywinację i przeszkadzają w koncentracji.

Poczuj sama karty dla siebie

Poza tym nie warto sugerować się czyimiś opiniami. Ile osób- tyle rozmaitych preferencji i każdy inaczej czuje energie tarota. Dlatego warto talie wybrać osobiście np. w sklepie ezoterycznym, który oferuje możliwość dotknięcia kart. Potrzymanie w ręce, czy bezpośrednie „dotknięcie okiem” talii sprawia, że szybko odczuwamy, czy dana talia nas przyciąga, czy odpycha. Nawiązujemy z nią kontakt poprzez naszą podświadomość i w tym wypadku powinniśmy posłuchać swojej intuicji. Oczywiście warto  wybierać spośród tych talii, które nas przyciągają, czy wręcz fascynują.

Jeśli wybierzesz pierwszą talię to nie oznacza, że zostanie z Tobą na całe życie. Wraz z upływem czasu możesz poczuć potrzebę zmiany talii na inną. Jest to naturalne, bo pracując z tarotem zmieniasz się i niepotrzebne jest przejmowanie się, że nagle poczujesz chęć zgłębiania innej talii.


Dodaj komentarz