Karty do wróżenia. Czy tylko Tarot?

Anna S | 16 stycznia 2014

www.flickr.com

www.flickr.com

Wróżyć można nie tylko z kart Tarota.

Wprawdzie są to najpopularniejsze karty wróżebne, ale istnieje jeszcze wiele innych rodzajów talii, z których z powodzeniem korzystają wróżki i wróżbici.

Lenormand, Klasyczne i Cygańskie również cieszą się sporą popularnoscią. Ich krótki opis i przegląd pozwoli na zorientowanie się w ich specyfice.

Karty Lenormand

Nazwa kart (Lenormand) jest związana z jedną z najsłynniejszych wróżek w historii- Marie Anne Lenormand, która wróżyła z powodzeniem nawet Napoleonowi Bonaparte i jego żonie.

Talia Lenormand, zwana „Małą” składa się z 36 kart. Przy wróżeniu z nich nie stosujemy kart odwróconych, dlatego 22 karty mają tutaj pozytywne znaczenie. Są to: Jeździec, Koniczyna, Statek, Dom, Bukiet kwiatów, Dziecko, Niedźwiedź, Gwiazdy, Bocian, Pies, Wieża, Ogród, Serce, Pierścionek, Mężczyzna , Kobieta, Lilie, Słońce, Księżyc, Klucz, Ryby, Kotwica.

9 kart ma negatywne znaczenie. Są to: Chmury, Wąż, Trumna, Kosa, Rózgi, Lis, Góra, Myszy, Krzyż.

5 kart ma neutralne znaczenie. Są to: Drzewo, Ptaki, Droga, Książka, List.

Znaczenie kart interpretujemy zawsze całościowo w powiązaniu z innymi kartami, które mogą zmienić (osłabić lub wzmocnić) ich wydźwięk i przesłanie.

Talia astromitologiczna Lenormand, zwana „Dużą” składa się z 54 kart.

www.flickr.com

www.flickr.com

Można je podzielić „tematycznie”. W ten sposób otrzymamy 5 kart (Zdobycie złotego runa), 9 kart (Wojna Trojańska), 7 kart (Alchemia) i 19 kart (Alegorie). Alegorie dzielą się na: bogów, herosów, ludzi, zwierzęta, znaki zodiaku.

Pojedyncza karta zawiera sporo informacji. Każda z nich „opowiada” historię mitologiczną, która stanowi o jej podstawowym znaczeniu oraz posiada określony kwiat. Pozostałe symbole umieszczone na karcie stanowią uzupełnienie jej znaczenia, albo wnoszą dodatkowe informacje niekoniecznie związane z samą kartą. Przy interpretacji rozkładu ważny jest każdy szczegół, zwłaszcza te umieszczone w rogach kart. Przykładowo w lewym górnym rogu znajdziesz symbole zwykłych kart. Na 33 kartach umieszczone są odpowiedniki starożytnych gwiazdozbiorów.

Gdzie kupić karty Lenormand?

W Polsce jest dostępnych w sprzedaży kilka rodzajów talli kart Lenormand.

  • Mlle Lenormand karty do wróżenia, format: 06.0×09.0cm, wyd. Piatnik
  • Złoty Lenormand Ciro Marchetti, 36 kart, format 7 x 10.5 cm.
  • Mistyczne Lenormandy, 36 kart, Ilustracje Urbana Trosch’a,
  • Tęczowy Lenormand, 36 kart, format 6 x 9cm, kolor poszczególnej karty określa jej znaczenie energetyczne
  • Złote dziedzictwo Marii Lenormand (książka + karty) – Kotelnikow A. G., Kotelnikowa A. A. (astromitologiczne)

Karty Cygańskie

Nie wiadomo skąd dokładnie pochodzą Karty Cygańskie. Prawdopodobnie karty te „przywędrowały” do Europy razem z Cyganami, którzy wróżąc z nich przyczynili się do ich popularności.

Talia składa się z 36 kart, chociaż niektóre talie posiadają 52 karty. W odróżnieniu od kart Tarota nie ma tutaj podziału na arkana małe i duże, czy jak przy Lenormand na pozytywne, negatywne i neutralne.

Przy ich interpretacji należy zwracać uwagę na szczegóły, ponieważ ich bogata symbolika obejmuje: kolorystykę, części ciała, tło, czy ustawienie postaci. Przykładowo osoba na karcie ustawiona twarzą na wprost oznacza szczerość zamiarów, a odwrócona głowa w lewą stronę oznacza rozważne postępowanie. Oczywiście kluczową rolą przy interpretowaniu rozkładów z Kart Cygańskich jest właściwe połączenie ze sobą znaczenia kart.

Gdzie kupić Karty Cygańskie?

W Polsce jest dostępnych w sprzedaży kilka rodzajów talii kart

  • Cygańska karta prawdę Ci powie (książka+ talia kart), Cecylia Wielogradesz,
  • Karty Cygańskie, 36 KART , wyd. Piatnik

Karty Klasyczne

Obecnie najczęściej używane do rozrywki i gry, ale doskonale nadają się również do wróżenia (kartomancji). Ich zaletą jest dostępność, przecież każdy ma w domu chociaż jedną talię kart.

Składa się ona z 52 kart na którą składają się: trefle, kiery, piki i kara. Ogólnie można przyjąć, że kiery (serca) oznaczają uczucia i emocje, karo to sprawy zawodowe i finanse, piki to wyzwania, a trefle (żołędzie) to zdrowie i codzienność. Figury (królowie, królowe, walety) oznaczają osoby, Asy- nowe możliwości. Kolorystyka kart zwykłych opiera się na czerwieni (kolor aktywności) i czerni (bierność, ale i podświadomość).

Rozkładając karty analizujemy również ich położenie względem siebie, oraz poszczególne karty zwane „blotkami”, które informują o nadchodzących zdarzeniach, czy ukrytych sprawach.

Gdzie kupić karty klasyczne?

Karty klasyczne kupisz bez problemu w każdym sklepie. Istnieją również zestawy obejmujące talię kart plus książkę objaśniającą tajniki wróżenia z kart klasycznych, jak np. pozycja „Karty klasyczne – wróżenie – Grażyna Tutak”  (książka + karty).


Dodaj komentarz