Koloroterapia (chromoterapia). Wpływ kolorów na człowieka

Anna S | 02 lipca 2013

flickr.com

flickr.com

Jedne kolory same nas przyciągają, sprawiając, że wybieramy ubrania, czy przedmioty w określonej barwie, natomiast innych nie chcemy założyć, wręcz odpycha nas od nich. Kolory współgrają i określają naszą osobowość i nastawienie do świata. Już dawno temu odkryto ich lecznicze właściwości, a dzisiaj koloroterapia (chromoterapia) stanowi jedną z licznych gałęzi medycyny naturalnej.

Na pewno wiesz, że niektóre kolory pobudzają, a inne wyciszają. Wystarczy patrzeć na zieleń przyrody, aby poczuć odprężenie, a na bezchmurne niebo, aby się wyciszyć. Czerwony symbolizuje aktywność, a biel niewinność. Szarości i przybrudzone kolory oddziałują na nas pesymistycznie, natomiast wszelkie żywe i czyste kolory wpływają na nas pozytywnie. Czujemy przypływ sił witalnych, jesteśmy radośniejsi.

Jak możemy wykorzystywać kolory w codziennym życiu?

flickr.com

flickr.com

Przeważnie nie zdajemy sobie sprawy, że patrząc na określone kolory wchłaniamy je w siebie. Instynktownie wyczuwamy jakie kolory są nam akurat potrzebne, a jakich unikać. Dobieramy ubrania zgodnie ze swoim upodobaniem, malujemy ściany w określonym kolorze. Sami również emanujemy określonymi kolorami. Nasza aura promieniuje i mieni się całym spektrum barw. Im są one czystsze- tym lepiej się czujemy. Świadome używanie odpowiednich kolorów sprawia, że stymulujemy swoje pola energetyczne, a tym samym wpływamy na swój organizm, czyli zdrowie psychiczne i fizyczne oraz wygląd.

Koloroterapia umożliwia wprowadzenie określonych barw do naszego organizmu. Możemy to robić różnymi sposobami. Możemy również swobodnie łączyć ze sobą wybrane metody (np. jeść brokuły i szpinak, nosić zielone ubrania i przebywać w otoczeniu przyrody). Zawsze najlepiej bacznie obserwować efekty i w chwili zadziałania wibracji określonego koloru- przerwać terapię, żeby nie „przeładować” się jednym kolorem. Najważniejsza zawsze jest bowiem harmonia, a więc zapewnienie równowagi.

Metody terapii kolorami

noszenie ubrań w określonym kolorze, najlepiej dobierać je intuicyjnie, a nie kierować się wyłącznie modą.

pomalowanie ściany, ale należy to robić ostrożnie, ponieważ trudno co kilka tygodni malować ściany na nowy kolor. Lepiej otoczenie w pokoju zmienić dzięki dodatkom takim jak poduszki narzuty, zasłony, czy obrusy, obrazy.

flickr.com

flickr.com

naświetlanie lampami emitującymi określoną barwę

spożywanie produktów żywnościowych w określonych barwach, szczególnie chodzi tutaj o kolory: zielony, czerwony, żółty i pomarańczowy.

wpatrywanie się w płomień i wchłanianie koloru określonej świecy

wdychanie (i wchłanianie) energii słońca

wpatrywanie się w niebo, czy wodę

wpatrywanie się w zdrowe rośliny

przykładanie kamieni/ minerałów w określonych kolorach na wybrane części ciała, albo czakry

malowanie rysunków wybranym kolorem

wyobrażanie sobie danego koloru i wchłanianie go wraz z oddechem (kolor powinien być „czysty” i jasny). Przy wydechu możemy sobie wyobrazić, że w ciele zostaje tylko czysty kolor, natomiast wszelkie brudy, czy zanieczyszczenia wylatują poza nasze ciało.

Właściwości poszczególnych kolorów

kolor żółty: stymuluje nasz intelekt i procesy myślowe, a tym samym działa jak zażycie witaminy optymizmu. To kolor słońca, dzięki któremu stajemy się radośniejsi i pozytywnie nastawieni do życia. Nasze ciało się rozluźnia, co z kolei pobudza metabolizm w organizmie. Jeśli czujesz się zmęczona, masz pesymistyczne nastawienie do świata- to warto wykorzystać kolor żółty. Jest to intensywna barwa, dlatego warto stosować ją z umiarem, gdyż jej nadmiar może irytować.

kolor zielony (jasny): kolor uzdrawiania, który wzmocni szczególnie nasze serce, ma również działanie antyseptyczne. Jeśli jesteś przeziębiona możesz zapalić świecę w tym kolorze i wpatrywać się w jej płomień. Dobrze działa na rozdrażnienie, ponieważ uspokaja.

kolor niebieski: ma przede wszystkim działanie uspokajające. Wystarczy wpatrywać się w bezchmurne niebo, aby poczuć spokój i zrelaksować się. Podobnie działa przy gorączce, czy migrenach. Niebieski hamuje również wszelkie stany zapalne. Osoba zakładająca koszulę, czy bluzkę w kolorze niebieskim będzie odbierana jako profesjonalna i zrównoważona. Dobrze zakładać ubranie w tym kolorze na rozmowy kwalifikacyjne, czy inne spotkania w pracy. Jednak jeśli jesteś nieśmiała i masz skłonność do izolowania się- to niebieski w nadmiarze nie jest wskazany, gdyż pogłębi twoją chęć do samotności.

kolor fioletowy: kolor duchowości, który jak żaden inny skłania do refleksji i rozważań nad życiem i nad sobą. Przynosi też natchnienie i często jest źródłem inspiracji. Pozwala zachować dystans do spraw, powoduje również wyciszenie. Fioletowy regeneruje organizm, wpływa kojąco na choroby umysłowe.

kolor biały: harmonizuje. Kojarzony z czystością i niewinnością, co sprawia, że do dzisiaj panny młode chętnie zakładają na ślub kościelny białe suknie. Jeśli kobieta chce być postrzegana jako niewinna i delikatna- może założyć białą sukienkę.

kolor czerwony: intensywnie pobudzający, ponieważ stymuluje krążenie. Dobrze działa przy zmęczeniu i wyczerpaniu, ponieważ ładuje nas energią i podnosi witalność organizmu. Kolor czerwony podkreśla seksualną energię. Kobieta zakładając sukienkę w tym kolorze sprawia wrażenie atrakcyjnej, pewnej siebie i odbierana jest często jako ta, która uwodzi (jeśli w dodatku ta  sukienka jest krótka i obcisła). W nadmiarze może powodować niepokój, a nawet agresję, dlatego należy używać go z umiarem.

Korzystaj z kolorów

Warto czerpać i aktywnie korzystać z całej gamy dostępnych kolorów. Nie ograniczać się tylko do jednego, czy kilku. Przede wszystkim warto mieć świadomość, że każdy kolor jest określoną wibracją, a tym samym ma znaczenie nie tylko estetyczne, ale praktycznie przekłada się na nas i nasze życie wpływając na ciało, ducha i umysł.


Dodaj komentarz