Litoterapia. Uzdrawianie kryształami

Anna S | 04 kwietnia 2013

flickr.com

flickr.com

Czy wiesz, że wisiorek z turkusem pomoże Ci w lepszej komunikacji z ludźmi, a kolczyki z różowym kwarcem wspomogą Twoją kobiecość i oddalą samotność? Kolczyki z ametystem ochronią przed zdradą mężczyzny? Bransoletka wysadzana malachitami przysporzy klientów i przyjaciół? A pierścionek z karneolem wzmocni Twoją odporność i witalność?

Każdy z nas podziwia piękne kamienie szlachetne, oglądał diamenty, szmaragdy, czy rubiny. Wiemy również, że używane są one w biżuterii i nikogo nie dziwią kolczyki z turkusami, czy naszyjnik z pereł, czy pierścionek z diamentem. Jednak stosunkowo niewiele osób zdaje sobie sprawę, że każdy kamień posiada inną energię i wibracje, które silnie na nas oddziałują. Rzadko kto słyszał, że kamienie mają działanie uzdrawiające i można je stosować w leczeniu rozmaitych schorzeń i zaburzeń.

O tym, że kamienie i minerały posiadają właściwości lecznicze, wiedzieli już starożytni Egipcjanie, czy Chińczycy, którzy skutecznie leczyli nimi rozmaite choroby, czy bóle. Obecnie coraz częściej słyszymy o zabiegach stosowanych w gabinetach, typu masaże kamieniami, czy terapie przy pomocy gorących kamieni. Sami również możemy wspierać swoje zdrowie fizyczne i psychiczne poprzez noszenie odpowiednich minerałów, czy przykładanie ich do ciała.

Uzdrawianie kryształami nosi nazwę litoterapia.

Każdy kamień posiada określony kolor, który oddziałuje na nasza aurę i czakry. Zanim zaczniesz leczyć się kamieniami– warto zapoznać się czakrami i rolą jaką pełnią. Każda czakra odpowiada za określone czynności w naszym organizmie, posiada swoją barwę, dlatego najlepiej jeśli połączysz ją z odpowiednim kolorem kamienia. Zastosowanie odpowiedniej i harmonijnej kombinacji kamieni w określonym kolorze- zwiększy moc uzdrawiania.

W skrócie można przyporządkować poszczególne kolory kamieni do konkretnych czakr.

czakra podstawy (korzenia)– kolor czerwony- energia. Najsilniejszy kolor, dlatego zaleca się ostrożność w jego stosowaniu. Wzmacnia siły życiowe, i pobudza. Kamień harmonizujący tę czakrę to: rubin, granat, krwawnik, karneol, czerwony jaspis.

czakra seksu- kolor pomarańczowy- radość, seks. Kamień harmonizujący: pomarańczowy topaz, Bursztyn, koral, złoto, ognisty opal, ognisty agat

czakra splotu słonecznego– kolor żółty- dystans, dostatek, szczęście. Reguluje układ nerwowy. Kamień harmonizujący: żółty topaz, cytryn, tygrysie oko, złoty kalcyt, złoto, żółta cyrkonia

czakra serca– kolor zielony– równowaga, różowy- miłość, wybaczenie. Kamień harmonizujący: szmaragd, kwarc różowy, awenturyn, zielony i różowy turmalin, malachit, zielony jadeit, chryzopraz, chalcedon, rodonit

czakra gardła– kolor niebieski- relaks, twórczość, wiedza, szczerość. Kamień harmonizujący: turkus, lapis lazuli, akwamaryn, niebieski agat, niebieski turmalin, niebieski kwarc, niebieski topaz, kamień księżycowy

czakra trzeciego oka- kolor indygo- intuicja, medytacja, spokój, wyobraźnia, mądrość. Kamień harmonizujący: szafir, tanzanit, fluoryt, sodalit, granatowy turmalin, ciemny ametyst.

czakra korony- kolor biały/fioletowy- godność, transcendencja, mistyka, modlitwa, poczucie łączności z wszechświatem. Kamień harmonizujący: herkimer, diament, czysty kryształ górski, ametyst, selenit.

Metody uzdrawiania kamieniami:

Jeśli kamień ma służyć do uzdrawiania to nie powinien być wykorzystywany do medytacji, gdyż rozproszy to jego energie. Zawsze zaczynaj od dostrojenia się do energii danego kryształu. Trzymaj go w ręce aż poczujesz jego wibracje. Najlepiej nosić dany kryształ jak najbliżej ciała. Można założyć wisiorek z kamieniem, albo schować go do kieszeni, lub trzymać  w dłoni podczas codziennych czynności. Można również usiąść, albo położyć się, zrelaksować się i przykładać kamienie w różne miejsca na ciele. Sam możesz kontrolować ile czasu Ci potrzeba na relaks z danym kamieniem.

Uzdrawianie blokad emocjonalnych i seksualnych – technika

Kładziemy się na plecach. jeden mały kryształ (np. górski) umieszczamy na gardle, po jednym w każdej dłoni, jeden na splocie słonecznym, po jednym na udach (przy pachwinach), jeden na czakrze serca. Oddychaj spokojnie poprzez usta. Podczas wdechu kieruj energię z serca do gardła, a na wydechu skieruj energię z gardła do czakry podstawy. Powtórz ten proces siedem razy.

W uzdrawianiu stosuje się również tzw. różdżki krystaliczne. Są to miedziane rurki na końcu której umieszczone są kwarce krystaliczne. Promieniuje ona silnie niebiesko-białym światłem, które posiada silną energię wpływająca na ciała subtelne człowieka.

flickr.com

flickr.com

Masaż: posiada właściwości relaksacyjne i likwiduje blokady emocjonalne. Masaż krystaliczny przypomina tradycyjny masaż, z tym że używa się w nim specjalnych, gładkich kamieni. Ciało osoby masowane jest delikatnie kryształami. Potrzebne jest doświadczenie, gdyż najlepiej, aby kryształ delikatnie przesuwał się po powierzchni skóry pacjenta.

W drugim sposobie masażu, nie potrzeba doświadczenia. Pacjent kładzie się na plecach a wokół niego umieszcza się od 12 do 30 dużych kryształów, które skierowane są wierzchołkami do pacjenta. Kryształy tworzą okrąg, tworząc silne pole mocy.

Sen

Kryształy doskonale działają w nocy i odpowiednia umieszczone w sypialni znakomicie wpływają na spokojny sen. Należy umieścić kryształy pomiędzy materacem a ramą łózka, tak żeby wierzchołek każdego z kryształów skierowany był do środka łóżka. Tworzy się w ten sposób trójkąt silnej energii krystalicznej, która stworzy pole mocy. W nocy uzdrawiające energie będą przenikać śpiącą osobę na poziomie fizycznym i duchowym.

Eliksiry i energetyzowanie wody:

Energetyzowanie wody kamieniem: moczymy kamień w niegazowanej wodzie mineralnej (ok. 8h) i pijemy (najlepiej przed snem).

Eliksir: jest płynnym preparatem wykonanym z kamieni szlachetnych. Kamienie umieszcza się w czystej wodzie i wystawia na kilka godzin na słońce. Zażywa się po 10 kropel dwa razy dziennie przez miesiąc. Eliksir możemy zażywać bezpośrednio, albo rozcieńczać zwykłą wodą (np. mineralną). Eliksiry nadają się do równoważenia czakr. Najlepiej zażywać jednocześnie jeden, góra dwa eliksiry. Przykładowo jeśli zbyt kontrolujesz siebie i swoje życie – dobry będzie eliksir z malachitu. Jeśli boisz się odnieść sukces – zrób eliksir z tygrysiego oka.

Na jakie dolegliwości jaki kamień?

Kryształ górski– to jeden z bardziej wszechstronnych kamieni. Emanuje białym światłem, które pozytywnie oddziałuje na każdą z siedmiu czakr. Umieszczenie kryształu górskiego w pomieszczeniu ma działanie ochronne, kamień pochłania negatywna energię wzmacniając wokół pole energetyczne. W ludziach wzmacnia wiarę i optymizm.

Kwarc turmalinowy (turmalin)– przywraca równowagę w ciele. Leczy rany skóry, likwiduje zatokowe bóle głowy, pomaga chorym na zespół Aspergera.

Kamień księżycowy– związany jest z energią Księżyca, dlatego szczególnie silnie oddziałuje na kobiety. Leczy dolegliwości związane z napięciem przedmiesiączkowym, menstruacją, ciążą, porodem, czy menopauzą. Dobrze działa na bezsenność, czy nerwowość, ponieważ zmniejsza odczuwanie napięcia związanego ze stresującym życiem. Jeśli często podróżujesz– warto go mieć przy sobie, ponieważ zapewnia bezpieczna jazdę. Zapewnia szczęście i przyjaźń, wzmacnia wrażliwość.

Malachit– przyciąga powodzenie (materialne i fizyczne). Obdarza zdrowiem i optymizmem.

Selenit- zapewnia prawidłowy przepływ płynów w organizmie, zwiększa zdolność organizmu do wchłaniania wapnia. Jest kamieniem kobiet w ciąży, którym zapewnia ochronę. Również zwiększa libido. Jeśli pragniesz tworzyć udany związek to selenit sprzyja poczuciu zaangażowania, bowiem wspomaga wzajemne porozumiewanie się. Pomaga skontaktować się z aniołami i duchowymi przewodnikami.

flickr.com

flickr.com

Ametyst- jeden z kamieni o największej mocy, uzdrawiająco działa na ciało i umysł. Pomocny w leczeniu uzależnień (alkohol, jedzenie). Zapobiega bezsenności i koszmarom sennym. Łagodzi bóle głowy, również gniew i niecierpliwość. Chroni od chorób krwi, zatruć, leczy trądzik. Ametyst jest doskonały do medytacji. Można go umieścić na czole nad brwiami (na trzecim oku) co sprawi, że łatwiej nam połączyć się z naszym Wyższym Ja i uzyskać sugestywne obrazy.

Turkus- usuwa zanieczyszczenia z organizmu, bóle gardła i alergie. Dobrze działa na oczy. Posiada silne właściwości ochronne. Ułatwia swobodne wypowiadanie się. Jednak z czasem może tracić swą intensywną barwę, co oznacza, że traci swoją moc.

Lapis-lazuli– łagodzi duże bóle głowy, ma działanie uspokajające. Schowany po poduszką- wspomaga sny. Poprawia wzrok. Oczyszcza mentalnie i duchowo. Jest kamieniem przyjaźni. Wpływając na umysł wzmacnia rozsądek i intelekt.

Aqua aura- tworzy ochronną tarczę, dzięki której chroni nas przed atakami energetycznymi.

Amazonit– pomaga w chorobach piersi, leczy gardło i tarczycę. Stosowany w magii do połączenia się z siłami przyrody.

Szmaragd: poprawia wzrok i leczy infekcje oczu. Chroni kobiety przed przejawami agresji i przemocy.

Kwarc różowy: kamień Wenus i miłości. Łagodzi ból, goi skaleczenia, także te emocjonalne. Otwiera serce i wspiera miłość. Leczy smutek i gorycz wydobywając i uwalniając traumatyczne przeżycia, często głęboko zepchnięte do podświadomości.

Koral: kamień płodności, reguluje i łagodzi bóle menstruacyjne. Zapewnia dobre samopoczucie. Chroni od złych myśli osób, które nam źle życzą.

Cytryn: leczy wątrobę, śledzionę i układ trawienny. Łagodzi ból pleców, problemy skórne. Ułatwia kontrolowanie emocji i ułatwia poznanie samego siebie. Redukuje wpływy promieniowania urządzeń elektrycznych.

Kwarc rutylowy: leczy astmę, drogi oddechowe. Wspomaga telepatię i zdolności jasnowidzenia. Zwiększa siłę woli pozwalając skoncentrować się na konkretnym zadaniu.

Bursztyn: łagodzi bóle żołądka, wzmacnia kręgosłup, łagodzi objawy depresji, wzmacnia poczucie własnej wartości. Stosowany w infekcjach gardła, schorzeniach reumatycznych, bólach uszu. Używany do rzucania i odwracania uroków. Położony na chorym miejscu- ogrzewa je.

Karneol: oczyszcza krew i nerki, kamień sprzyja płodności impotencji. Łagodzi bóle menstruacyjne. Korzystnie działa przy rzucaniu wszelkich nałogów. Działa rozgrzewająco, dlatego warto nosić go przy sobie zimą.

Jaspis- łagodzi bóle menstruacyjne i objawy menopauzy, wspomaga krążenie i ogrzewa. Jeśli jest ci zimno to pomoże Ci rozgrzać organizm. Dobrze działa na kobiety w ciąży.

Tygrysie oko: jest kamieniem pieniędzy. Pomaga zachować rozsądek w zakupach, chroni przed urokiem. Używany w rytuałach na powodzenie finansowe i bogactwo.

Obsydian poprawia krążenie, korzystnie działa na żołądek, łagodzi stres.

Hematyt: posiada duże właściwości lecznicze, ponieważ wyciąga ból. Jest kamieniem równowagi, wspiera skupienie i koncentrację. Pomaga w zaburzeniach krwi. Przy bólach menstruacyjnych możesz go nosić w biustonoszu, by zmniejszyć napięcie piersi.

Oczyszczanie i ładowanie kryształów

oczyszczanie: 

flickr.com

flickr.com

Kamienie pochłaniają negatywna energię. Wystarczy, że przebywają w pomieszczeniu, gdzie ktoś się pokłóci i szybko absorbują złość i gniew. Podobnie z chorobami. Uzdrawiają, ale same pochłaniają szkodliwe energie. Dlatego należy je systematycznie oczyszczać. Istnieje kilka niezawodnych metod na oczyszczanie kryształów. Najefektywniejszym jest woda, ale nie wszystkie kamienie można moczyć. Przed zastosowaniem konkretnej metody dobrze zorientować się jaką twardość posiada nasz kryształ i czy np. woda mu nie zaszkodzi. Przed każdym oczyszczaniem, niezależnie od wybranej metody, afirmujemy, żeby chcemy, aby dany kamień się oczyścił.

Oczyszczanie wodą z solą: najlepsza jest morska woda, ale możemy w naczyniu ze zwykłą woda rozpuścić nieco soli i zanurzyć w niej kryształ. Najlepiej żeby moczył się 24 h, potem go opłukujemy i suszymy (ale nie wycieramy ręcznikiem).

Płomieniem świecy: przesuwamy kamień nad płomieniem (nigdy nie wkładamy do płomienia) i afirmujemy, że ogień oczyszcza kamień.

Bieżąca woda- również nadaje się do oczyszczania. Wstawiając kamień pod strumień zimnej, albo letniej wody, wizualizujemy i afirmujemy, że oczyszcza się, z góry spływa czysta woda, opłukuje zabrudzenia, które spływają w dół.

Oczyszczanie kadzidłem– polecane do oczyszczania kamieni, których nie można moczyć w wodzie. Zapalamy naturalne kadzidło o właściwościach oczyszczających (np. biała szałwia, cedr) i trzymamy kamień w dymie afirmując, że dym oczyszcza kamień z negatywnych energii.

Zakopanie kamienia w ziemi– ziemia oczyszcza kamienie. Należy je zakopać w czystym miejscu, najlepiej na kilka dni, a minimum na 12 h. Najlepiej w spokojnym miejscu.

Ładowanie:

Po oczyszczeniu dobrze kamień naładować energią. W zależności od rodzaju kamienia (niektóre dobrze reagują na Słońce, inne lepiej na Księżyc itp.) stosujemy najczęściej:

Energię słoneczną: oczyszczony kryształ wystaw na działanie promieni słonecznych, od kilku minut do 4 h.

Energię świec: umieszczamy kryształ pomiędzy jasną a ciemną świecą i czekamy aż się wypalą.

Energię księżycową: wystawiamy kamień podczas pełni (od wschodu do zachodu Księżyca).


Jeden komentarz

  1. bieranek pisze:

    Jaki kamień najlepiej nadaje się przy ciągłym stresie i bardzo silnej nerwicy?

Dodaj komentarz