Magia żywiołów

Anna S | 09 sierpnia 2013

flickr.com

flickr.com

Magia opiera się na wykorzystaniu mocy czterech żywiołów takich jak: woda, ogień, powietrze i ziemia. Żeby skutecznie „czarować” należy współpracować z tymi żywiołami. Ich symbolika jet bardzo bogata, a jej poznanie jest niezbędne nie tylko w magii, lecz również w tarocie, czy astrologii.

Powietrze: oznacza intelekt, myśli, obrazy. Kierunek: wschód, kolor: biały, symbole: dym, kadzidła, nóż. Powietrze to lekkość, często o kimś rozmarzonym mówi się, że „odleciał”, albo, że „buja w obłokach”.

Z żywiołem powietrza wiążą się przede wszystkim słowa. W rytuałach i zaklęciach sama treść nie jest jednak tak ważna jak siła koncentracji, która sprawia, że energia jest odpowiednio wzmocniona i ma siłę oddziaływania. Zaklęcia przeważnie powtarza się (w ten sposób nabierają mocy).

Z żywiołem powietrza powiązane są również wizualizacje, czyli wyobrażanie sobie  konkretnych wydarzeń, aby je przyciągnąć i urzeczywistnić w swoim życiu. Żeby wizualizacja była skuteczna konieczne jest wytworzenie tak sugestywnego obrazu, żeby maksymalnie oddziałał na nasze emocje. Wizualizacje możemy wzmocnić afirmacjami, jak również doborem odpowiednich warunków zewnętrznych (faza księżyca, odpowiedni wiatr, cisza, słońce, świece, kadzidła)

flickr.com

flickr.com

Ogień: działanie, aktywność, energia, pożądanie. Kierunek: południe, kolor: czerwony. Płonących świec używamy tutaj do oznaczania stron świata.

Ogień daje energię do działania w życiu oraz radość z życia. Zarówno jego nadmiar jak i niedobór może okazać się dla człowieka niebezpieczny i niekorzystny. Ogień wykorzystywany w magii ma pobudzać do działania, wzbudzać odwagę, oraz wzniecać namiętność pomiędzy kochankami (magia miłosna).

Z żywiołem ognia w czarach związane jest ognisko, które możemy rozpalić na łonie natury jak i w kominku (oczywiście tradycyjnym nie elektrycznym). W ogniu palimy różne przedmioty, czy zioła  wypowiadając równocześnie zaklęcia. Sposób ten jest dobry, gdy chcemy się pozbyć jakiejś rzeczy (albo nawet kogoś) ze swojego życia, albo jakiejś swojej cechy.

Z żywiołem ognia związane są bez wątpienia świece: W zależności od zaklęcia czy rytuału wybieramy świece w konkretnym kolorze (np. w magii miłosnej będą to świece czerwone albo różowe). Świeca zawsze powinna dopalić się do końca. Każdą świecę używamy do konkretnego czaru, nie można wykorzystać tej samej świecy do różnych czarów. W płomieniu świec palimy zazwyczaj różne kwiaty, czy zioła.

Z żywiołem ognia związane jest również słońce. Chcąc pobudzić konkretną energię wykorzystujemy jego światło do zaklęć sprzyjających zdrowiu, karierze, czy miłości.

flickr.com

flickr.com

Woda: oznacza emocje, uczucia i wrażliwość. Kierunek: zachód, kolor: niebieski. W czarach związanych z wodą wykorzystujemy płyny (oprócz wody doskonale nadaje się tutaj wino).

Woda jest jednym z najbardziej subtelnych, nieuchwytnych wręcz żywiołów. Woda to łzy, które oznaczają emocje, są zewnętrzną oznaką, że czujemy i przeżywamy.  Bez uczuć jesteśmy zimni i obojętni.

Żywiołem wody związane są wszelkie zbiorniki wodne (np. morze) i sprawdzają się głównie w sprawach miłosnych. Z morzem związany jest również piasek, muszelki czy kamienie, które wykorzystujemy w rytuałach.

Z żywiołem wody związana jest również studnia. Czary odprawia się w nocy, wypowiadając przy tym odpowiednie zaklęcia. Wodę używa się również do przygotowywania naparów, czy napojów, które zazwyczaj  należy wypić.

Ziemia: materia, przedmioty fizyczne. Kierunek: północ, kolor: czarny. Symbolami używanymi w czarach z ziemią są zboża, zioła, czy kamienie. Czary związane z żywiołem ziemi pozwalają na polepszenie sytuacji materialnej, wzbudzenie poczucia bezpieczeństwa, czy osiągnięcie stabilizacji i pozwalają na „ukorzenienie się”, czyli poczucie związku z otaczającą rzeczywistością.

Z żywiołem ziemi związane jest zakopywanie w niej różnych przedmiotów, czy składanie ofiary w postaci darów.

Związek z przyrodą; to również rytuały i czary związane z żywiołem ziemi. Wykonujemy je przeważnie w samotności wybierając miejsce jak najmniej „skażone” cywilizacją.

Z żywiołem ziemi związanych jest dużo codziennych czynności, które wykonujemy a nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jeśli towarzyszą im magiczne rytuały-  to możemy zwiększyć ich siłę oddziaływania.  Należą do nich choćby  gotowanie, praca w ogrodzie, czy nawet prowadzenie samochodu.


Dodaj komentarz