Medytacja. Jak medytować

Anna S | 25 marca 2013

flickr.com

flickr.com

Medytacja jest pewnym stanem umysłu, który w trakcie niej wypoczywa. Istnieją techniki, które pozwalają na skupienie uwagi, dzięki którym łatwiej nam się skoncentrować. Najlepsza pora na medytację to poranek, albo wieczór. Istotne jest, aby medytować systematycznie, najlepiej o tej samej porze dnia. Zaczynamy od 10-20 minut dziennie, później możemy zwiększać ilość minut (np.do 60 minut). Początkowo zwykłe siedzenie, czy leżenie bez ruchu i odsuwanie natłoku myśli- może wydawać się nużące. Często zaczynamy się kręcić, wszystko nam nagle przeszkadza. Z biegiem czasu coraz szybciej potrafimy się wyciszać i pogłębiać ten stan. Jeśli pozwolisz sobie na podążanie za myślami – to nic nie szkodzi. Odsuń je i ponownie skup się na medytacji.

Lepiej wybrać miejsce do medytacji, gdzie nikt nie będzie nam przeszkadzał, gdzie dobrze się czujemy. Jeśli będzie to medytacja bierna- ważne, żeby było nam ciepło.

Rodzaje medytacji

Możemy wyróżnić medytacją bierną i aktywną. W pierwszej ciało nie rusza się, siadamy, lub kładziemy się i staramy się wyciszyć umysł.

Medytacja czynna związana jest z ruchem. Możemy wykonywać ją wszędzie. Ważne, aby poświecić danej czynności całą uwagę. Można powiedzieć, że każda medytacja, nawet ta aktywna, polega na skupieniu się na własnym wnętrzu i odczuciach. Jeśli myjesz naczynia- to myj naczynia bez myślenia o tym co będziesz robić wieczorem, czy jutro. Jeśli tańczysz- to daj ponieść się ciału i nie myśl o innych sprawach, jeśli spacerujesz to oddaj się całkowicie tej czynności.

Jak medytować?

flickr.com

flickr.com

W medytacji biernej możemy usiąść w określonej pozycji. Najbardziej popularną, chociaż najtrudniejszą jest lotos. Prostsze pozycje to siad skrzyżny oraz siad na piętach. Najważniejsze aby w każdej z tej pozycji nasz kręgosłup był prosty, wtedy energia będzie mogła swobodnie przepływać. Ciało powinno być rozluźnione. Żeby wyciszyć umysł można zastosować techniki koncentracji. Najpopularniejszą z nich jest oddychanie. Skupiamy się na wdechach i wydechach. Powinny one być głębokie. Możemy przy wdechu wyobrażać sobie, że wdychamy spokój i szczęście, a wydychamy złość, gniew. Dobrze wyobrazić sobie kolory, możemy wdychać białe światło, a wydychać np. czarne zanieczyszczone i brudne barwy. Możemy wdychać przez nos, przez trzecie oko. Światło i kolory możemy pobierać przez czakrę korony i wizualizować, że rozprzestrzenia się po całym ciele. Potem poprzez nogi, albo czakrę korzenia możemy wdychać zielony kolor i pozwolić, aby ten dwie barwy (zieleń i biały) wymieszały się ze sobą. Regularna praca z oddechem szybko przynosi efekty. W późniejszym czasie wystarczy kilka, kilkanaście takich oddechów, aby wyciszyć umysł i wejść w stan głębokiej medytacji.

Inne techniki stosowane w medytacji to wpatrywanie się w jeden obiekt i skupianie na nim uwagi. Doskonale nadaje się do tego zapalona świeca. Jej płomień doskonale absorbuje naszą uwagę i wycisza.

Popularne są również medytacje z dźwiękiem. Powtarzanie tych samych słów, śpiewanie mantr przynosi te same efekty co oddychanie, czy skupianie uwagi na jednej rzeczy.

Co daje medytacja?

Systematyczna medytacja daje wytchnienie naszemu rozbieganemu umysłowi. W stanie medytacji możesz doskonale obserwować swoje odczucia. Stajemy się bardziej świadomi życia „tu i teraz”. Zwiększa się nasza uważność, dzięki czemu dostrzegamy i słyszymy wiele więcej. Przestajemy się denerwować, a z nami wycisza się nasze otoczenie. Nagle zdajemy sobie sprawę, że unikamy jak ognia hałasu, krzyków i kłótni. Mamy poczucie, że jesteśmy częścią wszechświata i cieszą nas małe sprawy. Problemy i zmartwienia przestają spędzać nam sen z powiek, jesteśmy spokojni, zharmonizowani. Medytacja pozwala na zrozumienie siebie, ponieważ zwiększa świadomość, wyostrza intuicję i pogłębia zdolność odczuwania. Dzięki niej zyskujemy poczucie swojej siły, a dotychczasowe ograniczenia przestają mieć znaczenie.


Dodaj komentarz