Przykładowy sen. Opis i interpretacja

Anna S | 26 marca 2013

flickr.com

flickr.com

Sny to wiadomości przekazywane przez nasze dusze. Symboliczne znaki od podświadomości, która w ten sposób się z nami kontaktuje. Analizując i zgłębiając swoje sny- na pewno lepiej poznasz siebie, swoje potrzeby, pragnienia, lęki. Wszystko to, co na co dzień oddalasz, żeby nie konfrontować się z własnymi odczuciami. Kiedy rozum śpi – wszystko to co odsunięte i zepchnięte – wraca do nas w snach.

Interpretacja snów nie jest prosta. Potrzeba intuicji i wprawy. Jeśli korzystałeś z senników- wiesz, że czytanie tych ogólnych objaśnień mija się z celem. Co więcej, kilka osób może mieć ten sam sen np. śniąc, że idą w deszczu pod czarnym parasolem. Dla każdej z tych osób sen będzie miał inne znaczenie. W zależności od tego jakie ma wspomnienia i odczucia związane z parasolem, deszczem, czy czarnym kolorem.

Jeśli znasz osobę, która zajmuje się objaśnianiem snów, to może Ci pomóc go zrozumieć. Z czasem nabierzesz wprawy w samodzielnym interpretowaniu. Osoba, która objaśnia Twój sen, musi w niego ”wejść”, podczas gdy będziesz go wspominał. Po wysłuchaniu Twojej opowieści, zada Ci prawdopodobnie kilka pytań. Wyłapie kilka istotnych motywów z Twojego snu i będzie chciała się dowiedzieć co poszczególne rzeczy dla Ciebie (i tylko dla Ciebie) znaczą. Każdy przecież inaczej postrzega i odbiera nawet tę samą rzecz, czy osobę.

 

Przykładowy sen. Treść i interpretacja

 Treść 

Ula miała sen, że znajduje się na ruchliwej ulicy w pobliżu wielkiego sklepu. Stoi na chodniku, czekając aż zapali się zielone światło. Jednak światło nie zmienia się, cały czas jest czerwone. Wokół chodzi mnóstwo ludzi, panuje ogromny hałas i rwetes. Mimo to Ula ma wrażenie, że mijający ją ludzie mówią o niej rozmaite rzeczy. Co dokładnie- nie jest w stanie usłyszeć, ale nie podoba jej się to. Cały czas czeka na światłach. W tym czasie ulicą przejeżdża mnóstwo samochodów. Uwagę Uli zwraca karetka na sygnale. Jest on na tyle głośny, że Ula zasłania uszy, nie chce go słyszeć.

Z pozoru błahy sen, w którym nic ciekawego się nie dzieje. Jednak można wyróżnić w nim kilka charakterystycznych rzeczy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę w interpretacji. Jest to czerwone światło, karetka oraz tłum ludzi i czekanie.

Po pytaniu, z czym Ci się kojarzy ruchliwa ulica i miasto – Ula odpowiedziała, że z hałasem i chaosem, bałaganem. Karetka to dla niej coś niemiłego, ostrzeżenie.

 

 Interpretacja

flickr.com

flickr.com

Ula czuje się zagubiona w życiu (mnóstwo ludzi i samochodów we śnie, hałas, nie słyszy własnych myśli, tłumi odczucia). Ma wrażenie, że nie panuje nad niektórymi sprawami. Problem tkwi w przeszłości, prawdopodobnie zrobiła (powiedziała) coś, do czego nie chce się teraz przyznać. Ma wrażenie, że wszyscy i tak o tym wiedzą, plotkują za jej plecami (tłum ludzi we śnie). A ona żałuje tego co zrobiła. Wie, że powinna się do tego przyznać, ale nie ma odwagi. Czeka z nadzieją, że sytuacja sama się rozwiąże (zielone światło we śnie).

Sen jasno pokazał zagubienie i strach Uli. Ula powiedziała, że zrobiła w przeszłości coś czego bardzo żałuje, ale nie ma odwagi przyznać się do tego mężowi. Jednak z drugiej strony bardzo chce mu to powiedzieć, bo nie ma siły dalej kłamać.

Sen wyraźnie uwidocznił bierne oczekiwanie Uli na to, że sytuacja sama się rozwiąże. Ale tak nie będzie, ponieważ zielone światło się nie pojawiło. Sygnał karetki, którego nie chciała słyszeć może być dosłownie sygnałem ostrzegawczym mówiącym, że najwyższy czas na ogarnięcie się, zebranie na odwagę i wyjawienie prawdy.


Dodaj komentarz