Rytuał palenia Agnihotry

Anna S | 21 marca 2013

flickr.com

flickr.com

O rytuale Agnihotry przeczytamy w Wedach. Związany jest on z żywiołem ognia, który oczyszcza i pobudza przepływ energii. Paląc Agnihotrę (obojętnie czy w pomieszczeniach, czy na dworzu)- oczyszczamy je i poprawiamy energetykę tych miejsc.

Co potrzebujesz, aby wykonać rytuał?

miedziana piramida

paliwo (suszony i czysty krowi nawóz, klarowane masło i niełuskany ryż). Warto zaopatrzyć się w sprawdzone paliwo, gdyż w sprzedaży spotkałam się z „niedosuszonym” i nie było to przyjemne spotkanie.

akcesoria (powinny być tak jak piramidka z miedzi) i używane tylko do tego rytuału. Miseczka do ghee, miseczka do ryżu, łyżeczka, podstawka pod piramidkę (np. kamienna) oraz szczypce

Klarowane masło nazywa się Ghee Uzyskuje się je podczas podgrzewania czystego krowiego mleka. Ghee można przygotować wcześniej, ponieważ przygotowanie masła zajmuje trochę czasu. Piramidkę, akcesoria i paliwo kupimy w wielu sklepach internetowych.

 

Jak wykonać rytuał palenia Agnihotry?

Rytuał wykonuje się o wschodzie i zachodzie słońca. Przyjemnie jest, kiedy odbywa się na łonie przyrody. Jedna osoba prowadzi rytuał. Ustawia piramidkę jednym bokiem na północ. Na dno piramidki kładziemy paliwo, które wcześniej smarujemy masłem. Nie używamy żadnych płynów, ani materiałów, które ułatwiłyby nam rozpalenie ognia. Zanim zajdzie (wzejdzie) słońce jest dobry czas na wspólną medytację, albo mantrowanie.

Dokładnie chwilę (3-2 minuty) przed wschodem (zachodem) słońca osoba prowadząca podpala paliwo. W momencie zachodu (wchodu) Agnihotra powinna się mocno palić.

Agnihotrę łączy się często z rytuałem na spełnianie życzeń. Spotkałam się z 2 formami takiego rytuału. Pierwszy polegał na tym, że każdy w opuszki palców brał ziarenka ryżu, a każde ziarenko symbolizowało jedno życzenie. Potem wypowiadając w myślach życzenia- kolejno wrzucaliśmy ziarenka do ognia. Innym razem życzenia spisywałam na karteczce, potem każdy kolejno podchodził ze swoją karteczką, którą wrzucał w ogień. W pomieszczeniu dym odczuwany jest bardzo intensywnie. Niektóre osoby zaczynają kaszleć, albo płakać. Może to oznaczać, że Agnihotra poruszyła ich blokady, które teraz zostają oczyszczone.

Po spaleniu można jeszcze chwilę posiedzieć, pomedytować, ponieważ tworzy się przyjemna atmosfera. Po zakończeniu rytuału pamiętajmy, aby piramidki nie myć w wodzie, jedynie oczyścić ręką, albo np. drewienkiem.

 

Leczniczy popiół z Agnihotry

 Nie należy go wywalać, gdyż popiół ma szereg leczniczych właściwości. Możesz go używać do inhalacji, czy jako maści do smarowania ran. A jeśli sama nie chcesz go zużyć- to po odrobinie popiołu wsyp do ziemi swoim roślinkom. Odwdzięczą Ci się pięknym wzrostem i kwitnięciem.


Dodaj komentarz