Sen (sny) o ucieczce

Anna S | 28 marca 2014

flickr.com

flickr.com

Motyw ucieczki pojawia się dość często w snach. Pół biedy jeśli to jednorazowy sen, ale często jest to cała seria podobnych, powtarzających się uporczywie snów. Jeśli takie sny powracają, nawet kilkakrotnie, to warto je zgłębić.

Ucieczka we śnie to często sygnał płynący z naszej podświadomości, że nie radzimy sobie w życiu z jakimś problemem. Odsuwamy go, wypieramy- zamiast mu się przyjrzeć i go przezwyciężyć.

Kiedy sam(a) uciekasz

Najczęściej sami uciekamy, przed kimś, lub przed czymś. Takie sny wskazują, że w życiu ucieczka1boisz się czegoś, wypierasz to ze świadomości. We śnie podświadomość pokazuje Ci, że nie skonfrontowałeś się z twoim lękiem, tylko go odsunąłeś.

We śnie to czego się obawiasz może przybrać różne zaskakujące formy i postacie. Niekoniecznie będące odwzorowaniem tego, czego się obawiasz.

Możesz zapytać: skoro we śnie uciekam przed potworem, to jak mam zrozumieć czego naprawdę się tak bardzo boję. Bo przecież nie potwora! W takim przypadku należy wczuć się w sen i zapisać kilka cech z którymi kojarzy Ci się ten potwór, czy postać/ rzecz ze snu. Mogą to być cechy, albo skojarzy Ci się konkretna sytuacja, albo nawet osoba. Przypominając sobie sen spróbuj „odtworzyć” sobie co czułeś, kiedy uciekałeś. Te emocje to cenne wskazówki informujące czego się obawiasz.

Kiedy ktoś ucieka przed Tobą

O ile pierwszy rodzaj snu łatwo zinterpretować, o tyle ten w którym ktoś ucieka przed Tobą, jest już trudniejszy. Ponieważ miałam ostatnio wiele takich snów, w których pewna osoba uciekała przede mną, to postanowiłam się temu przyjrzeć.

Okoliczności były różne. Powtarzało się jednak to, że osoba ta stała gdzieś daleko i obserwowała mnie. Starała się być niewidoczna. Wtapiała się w tłum innych ludzi, lub zakładała czarny płaszcz. Oczywiście (w tym śnie) starałam się „dopaść” tę osobę za wszelką cenę. I wtedy ona zaczynała przede mną uciekać. Byłam bardzo zdesperowana, żeby ją dogonić i wyjaśnić sytuację. Kończyło się różnie. Ale nigdy sama nie zdołałam jej dogonić. Przeważnie znikała, jakby „rozpływała się”, tylko raz sama zdecydowała się podejść.

Odnosząc te sny do życia- zaczęłam się zastanawiać

-Czy to ja jestem zbyt nachalna w stosunku do tej osoby i tego nie zauważam? Po głębszym zastanowieniu stwierdziłam, że chyba nie.

-Czy ta osoba się mnie boi? W śnie czułam, że ta osoba się boi. Najprościej by było ją o to  zapytać, no ale przecież niekoniecznie musi się bać mnie jako osoby.

Znalazłam w necie taką interpretację, która zakłada, że to ja czegoś nie widzę (w związku z tą osobą). Że to ona próbuje mi coś przekazać, pokazać, coś dla niej ważnego, a ja tego nie widzę.

Sny o ucieczkach nie są przyjemne

Gdy sama uciekasz najczęściej towarzyszy ci strach, panika. Gdy ktoś ucieka przed Tobą, czujesz się bezsilna i smutna. Zawsze jednak wywołują w śniących na tyle silne emocje, że nie sposób ich  zapomnieć.


Dodaj komentarz