Szeptuchy. Kim są i co potrafią

Anna S | 07 maja 2013

flickr.com

flickr.com

Różnie o nich mówią: wiedźmy, znachorki, szamanki, czarownice, wróżki. Popularnie zwane Szeptuchami (Szeptunkami) ponieważ podczas swoich rytuałów szepcą modlitwy. Mieszkają na Litwie, Ukrainie, Białorusi, w Polsce głównie na Podlasiu. Są strażniczkami tradycji, przesądów, dawnych wierzeń. Stosują naturalne metody uzdrawiania oparte na medycynie ludowej, mocy ziół i zaklęć. Powszechnie uważa się, że posiadają dar od Boga, który pozwala leczyć różne choroby. Poprzez modlitwę zamawiają choroby (czyli leczą je).

Kto dzisiaj korzysta z ich usług? Mamy XXI wiek, gdzie technika i konwencjonalna medycyna wyparły wiarę w tradycyjną moc uzdrowień. Mimo to wiele jest przypadków, gdy lekarz jest bezradny i otwarcie mówi, że nie widzi szans na wyleczenie. Wówczas ludzie chętnie jadą do Szeptuch, bo często stanowią one ich ostatnią deskę ratunku. Nierzadko przyjeżdżają do nich z drugiego końca Polski, głęboko wierząc w moc zaklęć i nadprzyrodzonych mocy, które wyleczą to co naukowo sklasyfikowano jako nieuleczalne. Okazuje się wówczas, że nie tak łatwo dostać się do Szeptuchy, gdyż w kolejce przed jej domem, czeka już od świtu, cała masa chorych i oczekujących pomocy ludzi w różnym wieku.

Szeptuchy zawsze żyją w zgodzie z przyrodą i jej cyklami, szanują naturę i jej prawa. Stosują wyłącznie tradycyjne (przekazywane z pokolenia na pokolenie) i magiczne sposoby. Często przyczyny choroby upatrują w uroku, albo klątwie. Stosują wtedy okadzanie ziołami i gromnicą, wylewanie gorącego wosku do wody nad głową chorego, czy przelewanie jajkiem. Popularnym sposobem jest „wyciąganie” choroby szklanką wypełnioną gorącym popiołem, którą przykładają do poszczególnych miejsc. Wszystkim tym metodom towarzyszą zawsze tajemnicze zaklęcia odczyniające uroki, niezrozumiałe słowa często w innym języku, tajemnicze i spektakularne ruchy rąk.

Gdy odwiedzisz Szeptuchę, nie musisz mówić co ci dolega, gdyż ona widzi chorobę. Często wystarczy nawet samo zdjęcie, aby zdiagnozowała dolegliwość.

flickr.com

flickr.com

Równie często jak o wyleczenie z chorób, ludzie proszą o pomoc w sprawach miłosnych. Szeptuchy oczywiście znają się na magii miłosnej. Potrafią doradzić i często sprawić, że rozpadające się małżeństwo utrzyma się, a mężczyzna zakocha się w określonej kobiecie, albo dziewczyna znajdzie w końcu swoją upragnioną miłość. Jednak nie wszystkie Szeptuchy (podobnie zresztą jak i wróżki)- decydują się użyć zaklęć miłosnych. Uświadamiają zdesperowane kobiety, że miłość powinna pojawić się sama, spontanicznie i nie można jej sztucznie wywołać, gdyż wówczas ukochany mężczyzna nie będzie „sobą”. Szeptucha raczej nie posłucha kogoś, kto pragnie jedynie spełnienia wynikającego z egoistycznych pragnień, np. chce w akcie zemsty skrzywdzić drugą osobę.

Często zarzuca się Szeptuchom, że rzucają klątwy, uroki, potrafią szkodzić innym. Lecz prawdziwa Szeptucha nie czyni zła. Czarną magią zajmuje się czarownica. A z nimi Szeptuchy się nie utożsamiają.

Choć może to dziwić w dzisiejszych czasach, ale Szeptuchy przeważnie nie pobierają opłaty za swoje usługi. Większość żyje skromnie, a pieniądze, które ewentualnie dostają od wdzięcznych ludzi, przeznaczają na cerkwie, czy cele charytatywne.

Skuteczność Szeptuch najlepiej potwierdzają ludzie, którzy je tłumnie odwiedzają. W okolicy (nie tylko najbliższej) wszyscy mieszkańcy wiedzą gdzie mieszka Szeptucha. Cieszy się ona szacunkiem, uznaniem i wdzięcznością wielu ludzi.

Szeptuchy to kobiety bardzo religijne, wierzące. Podkreślają, że swoją moc dostały od Boga. Nazywają ją darem. Mieszkają na wsiach, więc ubierają się tradycyjnie. Często przekazują swoją wiedzę córce, czy wnuczce, od małego wprowadzając je w arkana tajemnej wiedzy.

Zastąpiły dawne czarownice i wiedźmy, które kiedyś wymordowano. Wiedźma jako ta, która wiedziała więcej od innych, była zagrożeniem dla innych, szczególnie dla mężczyzn, którzy nie tolerowali i bali się kobiecej mocy. Obecnie, gdy równouprawnienie nikogo już nie szokuje, a silnych kobiet jest równie tyle co i mężczyzn- to również Szeptuch nikt nie prześladuje i nie oskarża o przymierze z diabłem. Mogą spokojnie „uprawiać” swoje magiczne praktyki i pomagać ludziom bez obawy, że zostaną spalone na stosie, czy utopione.


Jeden komentarz

  1. panasiuk pisze:

    Bardzo proszę o kontakt do szeptunki bardzo proszę .

Dodaj komentarz