Taniec intuicyjny, czyli jak obudzić kobiecość i uwolnić emocje

Anna S | 20 marca 2013

flickr.com

flickr.com

Współcześnie ludzie ciągle gdzieś pędzą, przytłoczeni potokiem informacji nie mają czasu na słuchanie siebie. W rezultacie zagłuszają i oddalają swoje potrzeby. Prowadzi to do nagromadzenia stresu. Dobrze jest wsłuchać się w siebie, sprawdzając czego tak naprawdę potrzebujemy. Ciało poprzez ruchy pozwala nam na kontakt z własnym wnętrzem.

Taniec intuicyjny-to swobodny, naturalny, pierwotny taniec w którym nie ma sztucznie określonych kroków i form. W harmonii i połączeniu odnajdują się tutaj ciało, emocje i umysł.

Ta doskonały i prosty sposób na uwolnienie emocji, pozbycie się stresu, który gromadzimy codziennie, a który nie uwolniony- sprawia, że czujemy się zmęczeni. To sposób, dzięki któremu nawiążesz doskonały kontakt z własnym ciałem, które pokaże Ci blokady, których warto się pozbyć, żeby żyć pełnią życia.

Co daje taniec intuicyjny

Taniec intuicyjny pozwoli poczuć siebie, sprawi, że nawiążesz kontakt ze swoim wnętrzem.

flickr.com

flickr.com

To skuteczna metoda samorozwoju i obudzenia swojej kobiecości. Zaakceptujesz i pokochasz swoje ciało i siebie. Pozwoli na odkrycie kobiecej mocy, która sprawi, że będziesz odczuwać radość z tego, że jesteś kobietą i przejawiasz to w zmysłowym tańcu. Odczujesz połączenie z duszą. Ciało pozbędzie się napięcia, stanie się rozluźnione. Za ciałem podąży umysł, który odnajdzie spokój. Zrozumiesz, że można cieszyć się z prostych rzeczy, że spełnienie można odnaleźć w sobie, niekoniecznie w świecie zewnętrznym, że inni ludzie nie są Ci koniecznie potrzebni, aby być szczęśliwą. Poprzez obserwację nauczysz się odczuwania emocji w ciele. Podniesiesz swój poziom energii, dzięki czemu będziesz aktywniej uczestniczyć w życiu.

 

Gdzie możesz tańczyć

Taniec intuicyjny tańczysz sama (sam). Po prostu włączasz muzykę i pozwalasz sobie, abyCię prowadziła. Będziesz zaskoczona, że Twoje ciało doskonale wie jak się poruszać i tym jak to robi. Jeśli otworzysz się na znaki i odczucia płynące z ciała i pozwolisz im się przejawić poprzez ruchy- to Twój taniec będzie wyjątkowy. Tylko Twój i niepowtarzalny.

Oczywiście można wziąć udział w warsztatach. Na ogól przeważają na nich kobiety, czasami pojawi się jakiś mężczyzna (najczęściej jako osoba prowadząca warsztat).

Jak wyglądają takie zajęcia?

Tańczysz w grupie osób. Widać, że niektórzy mają już doświadczenie w tańcu, a niektórzy są w tym zupełnie początkujący. Prowadzący włącza odpowiednio dobraną muzyką, czasami „naprowadza” słowami, ale niewiele. Każdy tańczy jak chce. Wraz z upływem czasu przestaje Cię interesować, że tańczysz w grupie i to jak inni mogą Ciebie postrzegać. Koncentrujesz się na sobie i poprzez ruchy ciała wyrażasz siebie.

Taniec 5 elementów

Zwany też „Falami Duszy”, wg metody opracowanej przez Gabrielle Roth. Nie ma tutaj znaczenia płeć, wygląd zewnętrzny, czy zdolności taneczne. Na zajęciach odnajdujesz swój taniec, który określa Ciebie. W Tańcu 5 elementów wyróżnia się 5 rytmów, z których każdy posiada określony rytm a więc emanuje swoistego rodzaju energią. Wytańczenie tych faz prowadzi do do uwolnienia energii i poczucia siebie. Są to: Płynięcie, Staccato, Chaos, Liryczność, Bezruch.

 

Medytacja dynamiczna Osho

Tańczymy na bosaka, z zamkniętymi oczami. Zwana jest medytacją w ruchu, trwa ok.

flickr.com

flickr.com

godzinę. Doskonale oczyszcza ciało i umysł. Usuwa blokady energetyczne, sprawia, że czujesz przepływ energii.

W medytacji dynamicznej wyróżniamy kilka części:

-oddychanie łączymy z ruchem ramion, co pobudzi energię w ciele,

-ruch jako poddanie się szaleństwu, co umożliwia wyrażenie tłumionych emocji (gniew, radość, rozpacz itp.),

-koncentrowanie energii na brzuchu poprzez rytmiczny krzyk (HU) oraz ruchy rąk,

-bezruch umożliwiający odcięcie się od natłoku myśli, dzięki czemu czujemy energię w ciele,

-taniec, zwany świętowaniem (końcowa faza).

Nie zdajemy sobie sprawy ile rzeczy zatrzymujemy i tłumimy w sobie, bo boimy się z nimi skonfrontować. Ten spokój jest pozorny, ponieważ emocje kiedyś muszą z nas wyjść. Skumulowanie ich powoduje rozmaite napięcia, nawet choroby. Dzięki swobodnemu tańcowi pozbędziesz się blokad z umysłu i z ciała, a wtedy odprężenie jest łatwe do osiągnięcia.

Po wyrzuceniu napięcia przez taniec czujesz się lekka i wolna. W końcu odprężona i nareszcie otwarta na nowe doświadczenia.


Jeden komentarz

  1. lilia pisze:

    Bardzo ciekawe, więcej takich artykułów proszę :-). Pozdrawiam

Dodaj komentarz