Typy snów i jak je interpretować

Anna S | 21 marca 2013

Sen

flickr.com

Najprościej możemy podzielić sny na te, które dotyczą przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. W pierwszych uwalniamy nagromadzone emocje i stres, w drugich działamy (tutaj często spotykamy np. sny erotyczne), trzeci rodzaj stanowią sny prorocze, które przepowiadają przyszłość. Według filozofii hinduskiej sen jest iluzją. Życie na Ziemi jest tylko chwilą w wędrówkach dusz. Dusza ma świadomość, że jest tutaj przejściowo. Natomiast ludzie kierują się rozumem, nad którym panuje ego. Dlatego odbierają życie tutaj jako coś bardzo realnego, oczywistego, a często nawet nie dopuszczają możliwości, że ciało fizyczne to z punktu widzenia duszy tylko chwilowe opakowanie. Tymczasem życie jest jak koło, a składającą się na nie energie można podzielić na:

-tamas -to energia najcięższa, niska, która się nie porusza, to bezwład, apatia

-radżas- energia zmienna, ruchliwa, kreatywna, zmienna, aktywna

-sattwa- energia najwyższa, jasna, harmonia i duchowość

Nasze sny odzwierciedlają te energie. Jeśli mamy dużo stresu, którego nie odreagujemy, albo objemy się na noc – to prawdopodobne są „sny tamasowe”, czyli popularnie mówiąc koszmary. Ktoś nas goni i uciekamy, przeżywamy jakieś cierpienia, spotykamy różne potwory, czy groźne zwierzęta. Budzimy się z krzykiem, przerażeni, często nie wiedząc gdzie jesteśmy. Takich snów nie warto interpretować, gdyż są one tylko reakcją na wydarzenia, które miały miejsce w ciągu dnia.

Inaczej jest ze snami w energii radżasowej. Przeważnie jest to mniej lub bardziej prawdopodobna historia, która układa się w pewną całość. Często, jak to w snach bywa, jest zaskakująca i mówi obrazami, ale z reguły widzimy w niej jakiś sens. Po przebudzeniu najczęściej pamiętamy taki sen, zastanawiamy się co oznacza. Ogólnie można powiedzieć, że takie sny sygnalizują potrzeby duszy na planie życiowym. Pokazują co moglibyśmy zrobić, co poznać, czego jeszcze doświadczyć.

flickr.com

flickr.com

Sny w energii sattwicznej są rzadkie. Pokazują nasz cel życia, czyli to po co naprawdę tutaj się narodziliśmy, a z czego tak często nie zdajemy sobie sprawy. Możesz mieć tylko jeden taki sen w życiu, możesz mieć kilkanaście, albo żadnego. Po czym je poznać? Ja poznaję je po odczuciu. Gdy mam taki sen i budzę się, nie jestem w stanie stwierdzić, czy to był tylko sen, czy rzeczywistość. Są one tak piękne i niezwykłe, że długo czuję ich energię w ciele i myślach. W tych snach często spotykamy się z naszymi przewodnikami duchowymi, albo innymi wyższymi istotami, które w ten sposób się z nami kontaktują. Charakterystyczną cechą takich snów jest światło, które może pojawić się w różnej postaci. Najczęściej spotykaną są promienie słoneczne, ale jest też blask. Może on pochodzić od postaci pojawiających się w tych snach, one nim emanują, albo przesyłają go Tobie np. poprzez dotyk. Odczuć, jakie towarzyszą nam gdy dostajemy to światło – nie da się z niczym porównać. Czujemy tak ogromny spokój, miłość i szczęście, po prostu pełnię i świadomość.

 

Jak interpretować sny?

Warto wiedzieć, że każdy sen ma głębsze znaczenie i tylko my sami możemy go zinterpretować. Każdy z nas ma inne pragnienia, inne życie i marzenia. W sennikach znajdziemy symbole, które dla każdej osoby mogą oznaczać coś innego. Dlatego korzystanie ze wszelkich ogólnych senników nie ma większego sensu. Czasami może nam pomóc inna osoba, ale musi ona „wejść w nasz sen”. Interpretacja głową, czyli rozumem nie na wiele się tutaj przyda, gdyż każdy inaczej pojmuje i odczuwa pewne symbole.

 

Jak samodzielnie zinterpretować sen?

Nie jest to metoda prosta, zwłaszcza gdy stosuje się ją pierwszy raz. Jednak skuteczna i warto ją poćwiczyć. Skoro sen obrazuje nasze nieuświadomione pragnienia, to może warto je zgłębić? Rozumienie i interpretację snów możesz ćwiczyć. Zakładamy, że pamiętasz swój sen i chcesz go zinterpretować. Wybierz dowolną postać, albo element które wywarły na Tobie wrażenie. Zamknij oczy i przywołaj odczucia jakie Ci wtedy towarzyszyły, kiedy np. oglądałaś zachód słońca, czy dotykałaś tej rzecz, czy rozmawiałaś z tą osobą. Potem staraj się wzmacniać te odczucia, możesz wykonywać różne ruchy rękoma, czy całym ciałem. Po prostu wczuj się w tę energię. Gdy odczucie będzie bardzo silne- spróbuj skojarzyć je z jakąś postacią, albo zwierzęciem, która byłaby odzwierciedleniem Twoich odczuć. Odpowiedz sobie na pytanie kim jest ta postać, jak się zachowuje, gdzie mieszka, co czuje i czego pragnie. Potem zastanów się w jakich momentach życia chciałbyś być taką postacią. Dobrze zapisać sobie spostrzeżenia i wprowadzić je w miarę możliwości w życie. Postać, którą zobaczyłeś, a właściwie wartości jakie reprezentuje- prawdopodobnie są Ci potrzebne w życiu.

Sny warto zapisywać. Jeśli prowadzisz tzw. dziennik snów, to wiesz że po kilku tygodniach i miesiącach regularnego zapisywania snów- zaczynasz lepiej je pamiętać, a w rezultacie rozumieć. Podobnie jak w każdej innej sprawie, którą poznajesz – tutaj też ważne jest przede wszystkim doświadczenie. Na pewno warto bacznie przyglądać się własnym snom. Dzięki nim można zrozumieć swoją duszę (czyli siebie) i dostać cenne wskazówki.


Dodaj komentarz