Uzdrawiające dźwięki. Siła samogłosek

Anna S | 17 grudnia 2013

flickr.com

flickr.com

Wpływ muzyki i dźwięków na człowieka jest ogromny. Od dawnych czasów posługiwano się śpiewem, aby leczyć choroby. Może ona wpływać na nas kojąco harmonizując emocje, jak również ożywiać i aktywizować do działania.

Podobno każdy dźwięk ma swój odpowiednik kolorystyczny oraz liczbowy. Działa on na sferę fizyczną, duchową oraz mentalną. Nieświadomie również wydajemy wiele dźwięków. Płacząc, śmiejąc, krzycząc, czy złoszcząc się. Wydawanie wszelkich: „ach”, „och”, „oj” sprawia, że pozbywamy się bólu, czy napięcia, poprawiając sobie nastrój.

Lecznicze właściwości muzyki to zarówno jej słuchanie, jak i śpiewanie, czy granie na instrumentach. Subtelne śpiewanie to energia żeńska, dlatego jest w stanie nas uspokoić. W stanie rozdrażnienia, gdy zaczynamy śpiewać, możemy zaobserwować, że negatywne emocje się rozpraszają, następuje oczyszczenie, a na ich miejsce przychodzi wyciszenie i równowaga. Terapię dźwiękami wykorzystuje się w pracy z dziećmi jak i dorosłymi. Można ją prowadzić w grupie pod kierunkiem terapeuty, jak również samemu wykorzystywać rozmaite metody i techniki. Najprostszą z nich jest śpiewanie samogłosek.

Siła samogłosek

flickr.com

flickr.com

Śpiewanie poszczególnych samogłosek uaktywnia określone wibracje w ciele. Wspaniale oddziałuje na poszczególne narządy wewnętrzne w ciele oraz na psychikę, ponieważ przy ich śpiewaniu odczuwamy i uwalniamy różne emocje. Mogą to być: złość, radość, smutek, spokój, gniew.

Śpiewanie samogłosek harmonizuje pracę poszczególnych czakr, dzięki czemu możemy usunąć blokady energetyczne i osiągnąć równowagę oraz harmonię.

Samogłoski E, A, O, U związane są z czterema stronami świata i żywiołami. Samogłoski i dźwięki E (drzewo), A (ogień), O (metal), U (woda), I (centrum) odnoszą się więc do całego Wszechświata. Ich śpiewanie sprawia, że w ciele pojawiają się określone wibracje. Każdej samogłosce odpowiada kolor, który przy intonowaniu dźwięków, dobrze jest wizualizować np. otaczając się tym kolorem, lub nadając mu kształt rozszerzającej się kuli w określonej partii ciała.

  • i– to wibracja, która uaktywnia się w głowie, kolor złoty, biały
  • e– to wibracja, która uaktywnia się w gardle, kolor niebieski
  • a – wibracja, która uaktywnia się w górnej części płuc, kolor czerwony
  • o – wibracja, która uaktywnia się w środkowej części klatki piersiowej, kolor indygo

Każdy może śpiewać samogłoski. Istotne jest tylko, aby wziąć głęboki wdech, a na wydechu wyśpiewać wybraną samogłoskę. Najlepiej koncentrować się na konkretnej samogłosce oraz ją wizualizować. Długość śpiewania zależy tylko od naszych chęci i możliwości. Podczas śpiewania można zamknąć oczy i poruszać intuicyjnie ciałem, co również pomaga uwolnić nagromadzone emocje.


Jeden komentarz

  1. lilia pisze:

    A co z „u”…? Jaki to kolor i co uaktywnia? :-)

Dodaj komentarz