Wirujący Derwisze

Anna S | 28 stycznia 2014

sufi

W XIII wieku w Turcji powstał suficki zakon. Jego założycielem jest Mevlana Dżalaluddin Rumi, nauczyciel i uczony, obdarzony ogromną wiedzą i umiejętnościami. Przełomem w jego życiu było spotkanie mistyka Szamsa, dzięki któremu zmienił swoje zapatrywania i podejście do życia.

Kluczowe okazało się poznanie idei tańca zwanego Sema, którą później zmodyfikował. Rumi zaczął pisać też poematy, które do dzisiaj zachwycają swoim pięknem i są ponadczasowe. Wokół niego skupiło się wielu uczniów, którzy podzielali jego zainteresowania i poglądy. Zaczęto ich nazywać Wirującymi Derwiszami.

Derwiszów, zwanych też Sufi, nie interesował w ogóle materialny aspekt życia. Dlatego prowadzili często żywot pustelników, czy żebraków.

Głosili, że człowiek, który skupia się na dążeniu do zdobywania rzeczy materialnych, staje się od nich zależny. Prawdziwą wolność daje poczucie całkowitego braku powiązania z czymkolwiek i kimkolwiek.

taniec jako medytacja

Wirowanie to taniec kontemplacyjny, forma medytacji. Tancerze skupiają się na kontakcie z Bogiem i wirują wokół własnej osi. Każdy ruch ma tutaj znaczenie metafizyczne. Początkowe skrzyżowanie rąk, jak i późniejsze ich rozwarcie w tańcu. Uniesiona ręka zwrócona jest w stronę nieba, podczas gdy druga skierowana jest ku Ziemi. Natomiast szybkie obroty wokół własnej osi tworzą symboliczne koła, które przypominają planety w układzie Słonecznym.

Tancerz wprowadza się stopniowo w ekstatyczny trans. Znaczenie ma tradycyjny ubiór na który składają się biały dłuższy bezrękawnik czarny płaszcz, pas oraz czapka z filcu.

 

 

Wirujący derwisze są głęboko związani z islamem. Ich koncepcje i styl życia są bardzo poruszające. Jednak nie są zbyt popularne. Taniec, poezja, metafizyka nie stanowią przecież  żadnej sensacji i nie sprzedadzą się jak terroryzm, czy wiadomości o złym traktowaniu kobiet przez mężczyzn.

Warto jednak poznać islam od tej metafizycznej strony, bo taniec Derwiszów, ich koncepcje, praktyki duchowe i oczywiście poezja Rumiego, są przepiękne, ponadczasowe i wypełnione bezwarunkową miłością.

 


Dodaj komentarz