Wpływ słów na rzeczywistość

Anna S | 27 czerwca 2013

flickr.com

flickr.com

Pozornie drobne słowa, które wpływają na inne osoby, bo docierają do ich podświadomości wywołując często efekty wprost przeciwne do tego co zamierzaliśmy. Zdając sobie z tego sprawę, możemy używać ich świadomie.

NLP można określić jako zestaw zasad i narzędzi służących do skutecznej komunikacji. Pozwala określić jak funkcjonuje umysł, jakich słów i gestów najlepiej używać, żeby nawiązać porozumienie z ludźmi.

Dlatego uważaj jakie słowa dobierasz! Bo oddziałują one na emocje innych. A umiejętnie użyte i sformułowane słowa na pewno pomogą Ci dotrzeć do rozmówcy, sprawią, że unikniesz nieporozumień.

słowo NIE

Jeśli chcesz kogoś do czegoś przekonać – nie używaj słowa NIE, gdyż podświadomość go „nie słyszy”, ponieważ „myśli” obrazami.

Nie proszę o to, żebyś sobie poszedł

Nie widzę, że jesteś głupia

Nie myślę o zdradzie

Nie gniewaj się na mnie

Słowa „nie” nie pojmują małe dzieci. Ile razy mówiłaś dziecku „nie dotykaj śmieci”, „nie krzycz tak głośno”. I miałaś wrażenie, że im więcej razy wypowiadasz te zakazy- tym dziecko chętniej i częściej robi zupełnie odwrotnie.

Czasami można jednak umiejętnie wykorzystać słowo NIE, ale wymaga ono odpowiedniego sformułowania.

Nie wybieraj spośród tych ofert

Nie dzwoń do mnie w tym tygodniu

Nie domyślaj się co bym chciała dostać na urodziny

słowo SPRÓBUJ

Bardzo często go używamy. Przypomnij sobie ile razy dziecko nie umiało odrobić zadania z matematyki, a ty uparcie mówiłaś: Spróbuj je wyliczyć! Dziecko nie chciało jeść obiadu, a ty je zachęcałaś: Spróbuj tylko jaka dobra zupka! Mimo, że bardzo  starałaś się zachęcać, to efekt często był odwrotny i dziecko zdecydowanie odmawiało.

Ile razy używamy słowa „spróbuj” w sytuacjach, gdy chcemy zniechęcić kogoś do określonego działania, mówiąc: A spróbuj tylko to zrobić, to zobaczysz!

Mówienie do kogoś Spróbuj niesie ze sobą informację, że nie wierzysz, albo wątpisz w to, że komuś się uda. Nie zawiera w sobie motywacji i wsparcia. Może zasiać ziarno zwątpienia, że coś uda się zrobić, ale niekoniecznie.

Jeśli chcesz więc kogoś zniechęcić do określonego działania możesz w odpowiedni sposób użyć słowa „spróbuj”.

 

Słowo ALE

Pozornie niewinne słówko, ale na poziomie podświadomym unieważnia stojącą przed nim informację. Na poziomie świadomym pierwsza część zostaje przyjęta przez rozmówcę, a na poziomie podświadomym wykasowana.

Może dlatego tak bardzo nie lubimy tego słowa często z oburzeniem wyrzucając komu: Ty zawsze masz jakieś ALE.

Dobrze pracujesz i wykonujesz swoje obowiązki, ale ostatnio opuściłaś się w nauce

Tak wiem, że jesteś dobrą matką, ale ostatnio miałaś problem ze zrozumieniem syna

Asia dobrze się uczy, ale rozmawia na lekcjach.

Dlatego jeśli chcesz wzbudzić tylko pozytywne emocje to w takich wypadkach używaj „i”.

 

UNIKAJ OKREŚLEŃ

lepiej unikać następujących określeń:

zdrobnień: zadanko, komputerek, herbatka

każdy to rozumie, a ty nie?

Zwrotów ukierunkowanych negatywnie: przyjrzyjmy się trudnościom

 

Słowa pozytywne, dobrze odbierane, najlepiej jak najczęściej wykorzystywać

jestem ciekawa twojego zdania

czego potrzebujesz, aby….

celem zajęć jest:

zauważyłeś, że…

I bardzo ważne trzy magiczne słowa perswazji PROSZĘ- DZIĘKUJĘ- PRZEPRASZAM

Odpowiednio dobrane słowa pozwolą ci na uniknięcie nieporozumień w komunikacji pomiędzy ludźmi i pomogą  pozytywnie kształtować rzeczywistość. Sprawią, że nie tylko lepiej zrozumiesz innych ludzi, lecz również sam zostaniesz właściwie zrozumiany. Warto więc używać ich świadomie i precyzyjnie formułować swoje pytania i odpowiedzi.


Dodaj komentarz