Żywioły w tarocie

Anna S | 05 listopada 2013

flickr.com

flickr.com

Wyróżniamy cztery żywioły. Wiedza na ich temat ułatwi nam pierwsze kroki w interpretowaniu kart tarota.

Miecze to powietrze, Buławy to ogień, Denary (Pentakle) to ziemia, a Kielichy (Puchary) to woda.

Spoglądając na rozkład widzimy dominujący żywioł (żywioły) i już na tej podstawie możemy ogólnie określić energię rozkładu. Najogólniej można powiedzieć, że buławy wskazują na działanie i dużą energię, kielichy na uczucia, miecze na umysł, a denary na praktyczne podejście do sprawy.

Buławy to ogień i działanie

Buławy obrazują osoby spontaniczne, żywiołowe, emocjonalne, pełne energii. To działanie, dynamizm, również w sferze erotycznej, seksualnej. Jeśli pytamy o jakąś osobę będzie to osoba otwarta, śmiała, pewna siebie, może być spod znaku Lwa, Barana, Strzelca. Jeśli pytamy o wydarzenie- to czeka nas intensywne przeżycie, może się sporo zadziać. Buławy to ogień, który oczyszcza np. sytuację, atmosferę. Jeżeli pytamy kart o czas i pojawiają się buławy to ogólnie możemy przyjąć, że jest to lato, a tłem może być wszystko co kojarzy się z jasnością, ciepłem, przytulnością, a więc np. spotkanie przy kominku, ognisku, albo wakacje w ciepłych krajach.

Powietrze to intelekt, psychika, komunikacja

Powietrze wskazuje na osoby inteligentne, kierujące się rozumem, komunikatywne, o dość wszechstronnych zainteresowaniach, spod znaku Bliźniąt, Wagi, Wodnika. W negatywnym aspekcie mogą objawiać moralizatorstwo, złośliwość, małą elastyczność w dostosowaniu się do sytuacji. Jeśli pytamy o wydarzenie to będzie to sytuacja, gdzie wymagane będzie przemyślenie, zracjonalizowanie. Natomiast miejsca, które opisuje powietrze to takie w których panuje ruch, gwar, czyli np. ulica, autobusy, tramwaje, lotniska, samolot, pociągi,  szkoły, biblioteka, muzea, galerie, różne kursy i szkolenia, ale również miejsca związane z naturą, gdzie wieje wiatr np. góry, czy morze.

Puchary to uczucia i emocje

flickr.com

flickr.com

Puchary opisują osoby emocjonalne, uczuciowe, wrażliwe, albo nawet przewrażliwione, często nieśmiałe, o zamiłowaniach artystycznych, często spod znaku Raka, Skorpiona, Ryb. Mogą zbytnio poddawać się nastrojom chwili, czy wykazywać skłonność do nałogów. Wydarzenie związane z żywiołem wody wskazuje na nastrojową sytuację, przeważnie taką, która wywoła w nas wspomnienia, albo odczucia. Dlatego kielichy w rozkładach na miłość stanowią dobry znak, mówiąc przeważnie, że ktoś darzy nas uczuciem. Jednak uczucia, podobnie jak i woda mogą występować w trzech stanach: płynnej (wówczas uczucia mogą się wylewać), lotnej (uczucia są delikatne, subtelne, nieuchwytne, tajemnicze) oraz stałej (zamrożona woda to zamrożone uczucia, czyli chód). Miejsce związane z pucharami to oczywiście wszelkie zbiorniki wodne, łazienki, basen, ale także miejsca gdzie będziemy pić alkohol, czy kawę (czyli wszelkie bary, kawiarnie, imprezy). Jeśli pytamy o czas to puchary wskazują na jesień, a pora dnia będzie wieczór.

Denary to konkrety, sfera materialna

Denary (Ziemia) opisują osoby praktyczne, wytrwałe, związane z materią i przyziemnymi sprawami dla których istotna jest stabilizacja. W negatywnym aspekcie mogą przejawiać zbytnią ostrożność i sztywność w myśleniu. Często spod znaku Byka, Panny, Koziorożca. Jeśli pytasz o czas to denary wskazują zimę, a porą dnia jest noc. Miejsca związane z denarami związane są ziemią, kamieniami, to wszelkie punkty usługowe, agroturystyka, budynki.

Interpretując karty pod kątem żywiołów spoglądamy na ich wzajemne oddziaływanie. Co to oznacza? Ogień i powietrze „lubią się”, a powietrze dodatkowo podsyca ogień, którego siła jeszcze bardziej wzrasta. Lubią się także ziemia z wodą. Woda „użyźnia” ziemię sprawiając, że nowy pomysł, czy działanie ma większe szanse na realizacje. Natomiast destrukcyjnie wpływają na siebie ogień i woda (woda gasi zapał ognia) oraz ziemia i powietrze. Neutralnie natomiast wzajemne działają na siebie ogień i ziemia oraz woda i powietrze.

 


Dodaj komentarz